• BIST 107.015
 • Altın 172,213
 • Dolar 4,0658
 • Euro 4,9307
 • Ankara 13 °C
 • İstanbul 20 °C
 • İzmir 17 °C

Pakistan Az Gelişmiş Ülkelere destek vermeye devam ediyor

Abdul Akbar
Pakistan Az Gelişmiş Ülkeler (LDC'ler) için kalıcı destek ve dayanışma isteklerini yeniden teyit etmiştir ve bunların önceliklerinde ve gelişme ihtiyaçlarında ilerleme sağlaması için mümkün olan tüm önlemleri almaları amacıyla uzun süren bağlılığını yenilemiştir.  Bu yeniden teyit Türkiye'nin Antalya'da 27-29 Mayıs 2016 tarihlerinde ev sahipliği yaptığı İstanbul Eylem Programının (IPoA) Yarı Yıl Gözden Geçirmesi sırasında ifade edildi.
 
Pakistan'ın Türkiye Büyükelçisi Sohail Mahmood LDC'lerin, gelişmekte olan ülkelerin, gelişme ortaklarının ve BM ile ilgili ajanslarının yüksek düzeyli temsilcilerinin katıldığı konferansta Pakistan heyetine liderlik etti.
 
Hitabı sırasında, Büyükelçi Sohail Mahmood, Türkiye'ye LDC'lere verdiği sarsılmaz destek için ve 2011'de adapte edilen 10 yıllık İstanbul Eylem Programının orta noktasının gözden geçirmesini organize ettiği için minnettarlığını ifade etti.  Kendisi IPoA'nın fakirliğin kökünü kazımak, üzerinde anlaşılan uluslararası gelişme hedeflerine erişmek ve 2020 yılında bu ülkelerin LDC kategorisinden çıkmasını sağlamak için LDC'ler tarafından karşılaşılan yapısal zorlukları aşmak amacıyla belirlenmiş olan kapsayıcı hedef üzerinde merkezlenmiş çığır açan bir gelişme çerçevesi olduğunu belirtti.
 
Büyükelçi Sohail Mahmood bazı LDC'lerin bu öncelikler üzerinde kayda değer gelişme sağlamış olduğunu, insanlarını yoksulluktan kurtardığını ve eğitim, sağlık ve diğer alanlarda kilometre taşlarına ulaştığını vurguladı.  Ancak kendisi LDC'lerin çoğunluğunun halen halklarının sosyoekonomik koşullarını geliştirmek için gösterdiği çabalar içerisinde çetin zorluklarla karşı karşıya olduklarından bahsetti.  LDC'lerde yaşayan 900 milyon kişinin yaklaşık yüzde 50'si hala yoksulluk sınırının altında yaşamaktaydı.  LDC'lerin büyük bir kısmı Bin Yıllık Gelişme Hedeflerinin (MDG'ler) çoğunluğuna erişememiştir.  LDC'ler bir grup olarak 2014'ten beri azalan büyüme oranlarıyla ekonomik yavaşlamaya maruzdur.  Yapısal zorluklar ve sınırlandırmalar bunların üretici kapasitelerini, ihracat temellerini ve LDC kategorisinden kurtulma imkanlarını sınırlandırmaktadır.
 
Büyükelçi Sohail Mahmood Yarı Dönem Gözden Geçirmesinin zamanında yapıldığını çünkü SDG'ler ve İklim değişikliği için Paris Anlaşması üzerindeki 2030 Gündemi dahil global gelişme prosesi üzerinde erişilen tarihi anlaşmaların hemen arka planında gerçekleştirildiğini belirtti.  LDC'leri bu mühim bağlantı noktasında desteklemek için IPoA ve bu çığır açan anlaşmalar arasında uygulama sinerjileri inşa etmenin önemine vurguda bulundu.  
 
Dahası Büyükelçi Sohail LDC'ler için gelişmiş uluslararası desteğin yeniden teyit edilmesi, küresel gelişim ortaklığının güçlendirilmesi, ODA hakkında uluslararası bağlılıkların yerine getirilmesi ve gelişmiş pazar erişimi aracılığıyla daha büyük ticaret ve yatırım akışı için olan ihtiyacı belirtti.  Bununla eşit derecede öneme sahip olarak üretici kapasitelerle, sosyal ve insani gelişmeyle, konut inşasıyla, kurumsal kapasiteyle ve yönetimle alakalı olan belirlenmiş öncelik alanlarında gelişme gösterilmesi gerektiğini kaydetti. 
 
Büyükelçi Sohail Mahmood katılımcıları LDC'lerde kapasite inşasına yardımcı olması için tasarlanmış olan Pakistan'ın Teknik Yardım Programı hakkında bilgilendirdi.  Kendisi Pakistan'ın LDC'lerle ticari ve yatırım ilişkilerini daha da derinleştirmek için çalıştığını ekledi ve ilgilendikleri birimler üzerinde bölgede bazı LDC'lere gümrüksüz erişim sağlandığını bildirdi.  Kendisi özellikle Pakistan'ın Afganistan'daki Yeniden İnşaat ve Rehabilitasyon için Programından bahsetti, bu program 2002'de 385 milyon Dolarlık bir finansal taahhütle başlatılmıştı ve 2013'te 500 milyon Dolara kadar çıkmıştı.  Bu programın öncelikli olarak altyapıya, eğitime ve teknik kapasite inşasına odaklandığını da ekledi.  Büyükelçi Pakistan'ın LDC'leri desteklemek için elinden gelen her çabayı gösterdiğinin de altını çizdi.  
 
 
Pakistan reiterates commitment to support the cause of Least Developed Countries (LDCs)
 
Pakistan has reaffirmed its abiding support and solidarity for the Least Developed Countries (LDCs) and renewed its long-standing commitment to take all possible measures to help them achieve progress in their priorities and development needs. The reaffirmation came during the  Mid-Term Review of Istanbul Programme of Action (IPoA) for LDCs hosted by Turkey at Antalya from 27-29 May 2016.
 
Ambassador of Pakistan to Turkey Sohail Mahmood led the Pakistan delegation at the conference, attended by high-level representatives of LDCs, developing countries, development partners, and UN and its relevant agencies.
 
During his address, Ambassador Sohail Mahmood expressed appreciation for Turkey on its steadfast support for promoting the cause of the LDCs and for organizing the midpoint review of the 10-year Istanbul Programme of Action adopted in 2011. He noted that the IPoA was a landmark framework for development, centered on the overarching goal of overcoming the structural challenges faced by the LDCs to eradicate poverty, achieve internationally agreed development goals, and enable half of them to graduate from the LDC category by the year 2020.
 
Ambassador Sohail Mahmood highlighted that some LDCs had been able to make considerable progress on these priorities, lifting people out of poverty, and reaching milestones on education, health and other areas. He, however, mentioned that majority of LDCs still faced formidable challenges in their efforts to improve socio-economic conditions of their people. Around 50 percent of the 900 million people in LDCs were still living below the poverty line. Majority of the LDCs were not able to achieve most of the Millennium Development Goals (MDGs). The LDCs as a group were suffering from economic slowdown, with declining growth rates since 2014. The structural challenges and constraints limited their productive capacities, export base, and possibilities of graduating from the LDC category.
 
Ambassador Sohail Mahmood underlined that the Mid Term Review was timely as it was being held in the immediate backdrop of historic agreements reached in 2015 on the global development process including Agenda 2030 on SDGs and Paris Agreement on Climate Change. To support the LDCs at this crucial juncture, he emphasized the importance of building implementation synergies between IPoA and these landmark agreements.
 
Ambassador Sohail further stressed the need for reaffirmation of enhanced international support to LDCs, strengthening of global development partnership, fulfillment of international commitments regarding ODA, and greater trade and investment flows through improved market access. Equally important would be to advance progress in identified priority areas related to productive capacities, social and human development, resilience building, institutional capacity, and governance, he remarked. 
 
Ambassador Sohail Mahmood briefed the participants about Pakistan’s Technical Assistance Programme, designed to assist capacity-building in LDCs. He added that Pakistan was working to further deepen trade and investment relations with LDCs, informing that duty free access was offered to some of the LDCs in the region on items of interest to them. He particularly mentioned  Pakistan's Programme for Reconstruction and Rehabilitation in Afghanistan, which was initiated with a financial commitment of US$ 385 million in 2002, and scaled up to US$ 500 million in 2013. It primarily focused on infrastructure, education, health and technical capacity-building, he added. The Ambassador underlined Pakistan's commitment to spare no effort within its means to support the cause of LDCs. 
 
pakistan-az-gelismis-ulkelere-destek-vermeye-devam-ediyor.JPGpakistan-az-gelismis-ulkelere-destek-vermeye-devam-ediyor.jpg
Bu yazı toplam 1584 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Haberler Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 545 221 98 97 | Faks : 0 850 303 80 36 | Haber Scripti: CM Bilişim