• BIST 110.932
 • Altın 175,003
 • Dolar 4,0605
 • Euro 4,9845
 • Ankara 10 °C
 • İstanbul 14 °C
 • İzmir 16 °C

Pakistanlı sanatçıya İstanbul'da prestijli Jameel Ödülü verildi

Abdul Akbar

Pakistanlı sanatçı Ghulam Mohammad çağdaş İslam sanatı alanındaki çalışmalarından dolayı 4'üncü prestijli Jameel Ödülünü kazandı.  Ödül Ghulam Mohammad'a İstanbul Pera Müzesinde düzenlenen bir törende verildi..

Jameel Ödülü İslami gelenekten ilham alan çağdaş sanat ve tasarımlar için verilen uluslararası bir ödüldür. Her iki yılda bir Art Jameel ile ortaklaşa Jameel Ödülünü ve Sergisini organize eden Victoria and Albert (V&A) Museum, Londra'ya göre, "ödülün amacı İslami kültür ve bugünkü rolü hakkında daha geniş bir tartışmanın bir parçası olarak İslami sanat, el sanatları ve tasarımı ile çağdaş çalışmalar arasındaki ilişkiyi araştırmaktır."

İlk kez Jameel Ödülünü Pakistan'dan bir sanatçı kazanmıştır. 

Ödül herhangi bir etnik, dinsel veya kültürel arka plandan gelen sanatçılara ve tasarımcılara açıktır.  İlk kez 2009 yılında verilmiştir.  Bunun ardı sıra gelen ödüller ve finalistlerin bunun arkasından gelen sergileri V&A Londra'da yapılmıştır.  İlk kez Ödül ve sergi bunun haricinde bir yerde yapılmıştır, mesela İstanbul, Türkiye'deki Pera Müzesinde.

4'üncü Jameel ödülünün duyurusuna göre dünya çapında 280'den fazla adayın eserleri alınmıştır ve V&A Müdürü Martin Roth'un başkanlık ettiği bir jüri paneli tarafından 11 sanatçının çalışmaları kayda değer bulunmuştur.  Jüri üyelerine göre, Ghulam Mohammad’ın çalışması "konsept ve yürütme bakımından mükemmelliğiyle ön plana çıkmıştır."

V&A tarafından yapılan duyuruda “İkinci el kitaplar kullanarak, Ghulam Mohammad'ın Wasli kağıdına yapıştırılmış çapraşık Urduca yazılı kağıt kırpıklarından oluşan kolajları yeni anlamlar yaratmakta ve büyük İslami sanat, el sanatı ve tasarım mirasını kutlamaktadır" denilmiştir.

On bir kayda değer artist ve tasarımcı David Chalmers Alesworth, Rasheed Araeen, Lara Assouad, CANAN, Cevdet Erek, Sahand Hesamiyan, Lucia Koch, Ghulam Mohammad, Shahpour Pouyan, Wael Shawky ve Bahia Shehab'ı içermektedir.

Türk moda markası Dice Kayek'in kurucuları Ayşe ve Ece Ege ve 3'üncü Jameel ödülünün kazananları bu ödülü Ghulam Mohammad'a sunmuştur.

Bu duyuruyu almaktan dolayı olağanüstü derecede memnun olan Pakistan'ın Türkite Büyükelçisi Sohail Mahmood bunun "Ghulam Mohammad, Pakistan'ın genç sanatçıları ve Pakistan'daki geniş sanat topluluğu için büyük haber olduğunu" söyledi.  Kendisi "Bu olayın kardeş Türkiye'de yaşanması gerçeği onu çok daha özel yapmaktadır" diye ekledi.

Büyükelçi Sohail Jameel Ödülünün bu sunumundaki işbirlikleri için hem V&A hem de Pera Müzesine saygılarını sundu ve bunun Pakistanlı sanatçıların yaratıcı dehasını daha da fazla sergileyeceğini ve özellikle çalışmaları uluslararası alanda daha fazla tanınan ve dünyanın en iyi sanat galerileri ve müzelerinde sergilenen genç sanatçıların dehasını göstereceğini ekledi.

Ghulam Mohammad'ın beş sanat eseri ve diğer 10 kayda değer sanatçının eserleri şimdi 8 Haziran'dan 14 Ağustos 2016'ya kadar İstanbul Pera Müzesinde sergilenmektedir.

V&A kendi Jameel İslami Sanat Galerisinde İslami sanatın en kayda değer koleksiyonlarından birisini barındırmaktadır.  Ödül kazanmış bir mimar olan rahmetli Zaha Hadid Jameel Ödülünün patronuydu.

Pakistani artist awarded prestigious Jameel Prize in Istanbul

Pakistani artist Ghulam Mohammad has won the prestigious Jameel Prize 4 for his works in contemporary Islamic art. The Prize was awarded to Ghulam Mohammad at a ceremony held at Pera Museum in Istanbul.

The Jameel Prize is an international award for contemporary art and design inspired by Islamic tradition. According to the Victoria and Albert (V&A) Museum, London, which organizes the Jameel Prize and exhibition in partnership with Art Jameel every two years, “its aim is to explore the relationship between Islamic traditions of art, craft and design and contemporary work as part of a wider debate about Islamic culture and its role today.”

This is the first time an artist from Pakistan has won the Jameel Prize.

The Prize is open to artists and designers from any ethnic, religious or cultural background. The first Prize was awarded in 2009. The subsequent Prizes and exhibition of work of finalists were held at V&A, London. This is the first time the Prize and exhibition have been held at an external venue, i.e. Pera Museum in Istanbul, Turkey.

The announcement about Jameel Prize 4 notes that over 280 nominations were received from around the world, while works of 11 artists were short-listed by a panel of judges, chaired by V&A Director, Martin Roth. According to the judges, Ghulam Mohammad’s work “stood out for its excellence of concept and execution.”

“Using second-hand books, Ghulam Mohammad’s intricate collages of paper cuttings of Urdu script pasted on Wasli paper create new meanings and celebrate the great heritage of Islamic art, craft and design,” the announcement by V&A noted.

The eleven short-listed artists and designers included David Chalmers Alesworth, Rasheed Araeen, Lara Assouad, CANAN, Cevdet Erek, Sahand Hesamiyan, Lucia Koch, Ghulam Mohammad, Shahpour Pouyan, Wael Shawky and Bahia Shehab.

Ayse and Ece Ege, founders of Turkish fashion label Dice Kayek and winners of Jameel Prize 3, presented the Prize to Ghulam Mohammad.

Extremely delighted to hear the announcement, Pakistan’s Ambassador to Turkey Sohail Mahmood said this was “great news for Ghulam Mohammad, for Pakistan’s young artists, and for the broader art community in Pakistan.” “The fact that this took place in brotherly Turkey makes it even more special,” he said.

Ambassador Sohail commended both V&A and Pera Museum for their collaboration in this edition of Jameel Award, adding that it would further showcase the creative genius of Pakistani artists, and especially of young artists whose works were being increasingly recognized internationally and adorned the best art galleries and museums of the world.

Five art works of Ghulam Mohammad as well as those of other 10 short-listed artists are now on display at Pera Museum (Istanbul) from 8 June to 14 August 2016. 

The V&A houses one of the world's notable collections of Islamic art in its Jameel Gallery of Islamic Art. The late Zaha Hadid, award-winning architect, was Patron of the Jameel Prize.

pakistanli-sanatciya-istanbulda-prestijli-jameel-odulu-verildi.png

Bu yazı toplam 1194 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Haberler Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 545 221 98 97 | Faks : 0 850 303 80 36 | Haber Scripti: CM Bilişim