SAĞLIKLI BESLENME’NİN FORMULÜ DİYETİSYEN ANKARA

SAĞLIKLI BESLENME’NİN FORMULÜ DİYETİSYEN ANKARA

Diyetisyen; Bölümü olan üniversitelerin, sağlık bilimleri, beslenme ve diyetik eğitimi alanlarından mezun olmuş (4 yıllık) öğrencilerin mezuniyet sonrası, Beslenme ve Diyetetik Diploması almaya hak kazanması ile birlikte Diyetisyen ünvanına sahip olurlar.

A+A-

Diyetisyenlik mesleği bu diploma ile birlikte sağlık personeli olarak mesleğini yapmaya ve uygulamaya başlayan kişilere verilen isimdir. Diyetisyen kelimesinin Türkçe karşılığı ise Beslenme Uzmanlarıdır. Diyetisyen Ankara, İstanbul, Ege, Akdeniz gibi birçok farklı üniversitede açılan Beslenme ve Diyetetik bölümlerinden alınan diplomalar ile olunabilmektedir.

Diyetisyenlik Nedir?

Bireylerin hayatları boyunca, büyüme, yaşam standartlarında sağlığının korunması, gelişme, yaşam ve sağlık kalitesinin arttırılması gibi birçok etkene etki eden beslenme alışkanlıklarını kontrol eden ve bireylere özel beslenme düzenleri oluşturan bireyler diyetisyenlerdir. Sadece bireyler üzerinde değil toplu beslenme alanlarında ki bireylerin gıda tüketim ve sağlık koşullarını da diyetisyenler takip etmektedir. Tüketilen besinlerin değerlerini, besin kalitelerini, tüketim miktarlarını, yararlarını ve zararlarını inceleyip bireylere uygun besinleri listeleyen ve tüketim miktarlarını ayarlayan kişilerdir. Beslenme ile ilgili bireylere ve toplumlara daha sağlıklı beslenmeleri ve beslenmeden kaynaklanan sorunlarına çözüm arayan, araştırmalara yapan meslek dalıdır diyetisyenlik. Gerekli durumlarda hastalıkları olan ve beslenme ile ilgili rahatsızlıklarında tetiklendiği durumlarda, diğer hekim doktorlarla ortak çalışma yürüterek hastanın fizyolojik, sosyolojik, psikolojik sorunlarına kadar ortak çalışıldığı bir alandır. Diyetisyen Ankara, İstanbul gibi illerde daha çok bireyler tarafından tercih edilse de. Doğuda ve sanayi kentlerinde daha çok toplu beslenme ile ilgili alanlarda başvurulan bir meslek dalıdır. 

Diyetisyen Ankara gibi büyük illerde bireylere kişisel diyet programları ve beslenme düzenleri hazırlamak için genellikle özel muayene hanelerinde hizmet verir. Diğer alanlarda toplu beslenme sağlığı için mutfaklarda pişen yemeklerin besin değerlerinden ve düzenli ve sağlıklı besin alınması için hazırlanan listelerden sorumludur.

Diyetisyenlerin Başlıca Görevleri Nelerdir?

 • Besinlerin incelenmesi, işlenmesi, yemeye hazır hale getirilmesi, saklanması ve depolanması gibi durumlarda insan sağlığı için gösterdiği değişiklikleri incelemek ve raporlamak.
 • Toplumda, bireylerin beslenmeden kaynaklanan rahatsızlıklarını incelemek, araştırmak ve bunlara çözümler arayarak önlem alınmasını sağlamak.
 • Besinlerin değerlerini ve analizlerini çıkarıp sunmak.
 • Bireyler ve toplumlar için diyet ürünler geliştirmek.
 • Çeşitli rahatsızlıklar ve besin ile ilgili hastalıklar için bireylere ve toplumlara diyet listeleri hazırlayıp, bireylerin gelişimlerini takip etmek.
 • Toplu tüketim yapılan alanlarda ve kuruluşlarda, beslenme ile ilgili düzenlemeleri yapmak ve uygun olan beslenme menüleri hazırlamak.
 • Halkı ve bireyleri sağlıklı, düzenli ve ekonomik beslenme için bilinçlendirmek.
 • Toplumların gelir düzeyleri ve beslenme alışkanlıklarına göre araştırmalar yapıp, sağlıklı bir toplum için bu araştırmaları toplumla paylaşmak için çalışmalar yapmak.

Online Diyet

Çağın getirdiği yenilikler içerisinde hiç şüphesiz teknoloji bir numaralı yenilik. Gelişen teknoloji ve kolaylaşan irtibat ve kısalaşan mesafeler, bu etkenler günümüzde her alanda insanlara kolaylıklar sağlamaktadır. Bu kolaylık sağladığı alanlardan biriside şüphesiz sağlık ve sağlık dallarıdır. Bizim ile ilgili olan bölümü ise Online Diyet yeniliğinin temellerini oluşturmuş olması. İnsanlar şüphesiz hiçbir zaman hastaneye ve doktorlara gitmeyi istemezler. Bunun yanı sıra bunlardan yoksun yaşamayı da kesinlikle istemezler. Bu gel gitler arasında diyetisyenlik alanında çağ açan bir yenilik olan Online Diyet sayesinde, doktorlarınız ve sizin aranızda ki mesafeler artık yok denecek kadar az ve kısa. Artık diyetisyeninizin muayene hanesine gitmeden rahatlıkla diyetlerinizi kontrol edebilir ve şehrinizde bulunmayan doktorlardan yardım alabilirsiniz. Gerek doktorların alanı ile ilgili programından gerek whatsapp vs. uygulamalardan sürekli irtibatta kalarak programlarınızı anında kontrol etme ve danışma şansınız oluyor.

Neden Online Diyet?

İnternet çağının ve iletişimin güçlendiği bu zamanlarda, siz her nerede olursanız olun, beğendiğiniz hekime ulaşarak online diyet hizmetinden faydalanabilirsiniz. Şehrinizde ki size yakın olan hekimleri tercih etmek yerine, istediğiniz işleriniz beğendiğiniz hekim tarafından bilgilenebilir ve programlarınızı hazırlayabilirsiniz. Bu sayede araya mesafeler girse dahi online diyet sayesinde rahatlıkla istediğiniz her an ve her yerden muayene olup, programlarınızı takip edebilirsiniz.

Kimler Online Diyeti Tercih Eder?

 • Yurt içi veya yurtdışı olsun doktora olan mesafesinden dolayı gidemeyenler.
 • Diyetisyenin ofisine gitme şansı olmayan veya vakti olmayanlar.
 • Yaşadığı yerde diyetisyen olmayanlar.
 • Yaşadığı yerde olan diyetisyenleri tensip etmeyenler.
Bu haber toplam 1869 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Lütfen Ad ve Soyad yazınız.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.