• BIST 117.618
 • Altın 168,273
 • Dolar 3,9301
 • Euro 4,8410
 • Ankara 16 °C
 • İstanbul 7 °C
 • İzmir 20 °C

Sayın Binali Yıldırım'a Keşmir hakkında bilgi verdik

Abdul Akbar

Başbakanın Cammu Keşmir Özel Elçileri Muhammad Pervez Malik ve Mohsin Shah Nawaz Ranjha Türk Başbakanı Sayın Binali Yıldırım'ı Salı günü ziyaret etti ve Hindistan İşgalindeki Cammu Keşmir'de (IOK) işgal güçleri tarafından gerçekleştirilen ve devam eden ağır insan hakları ihlalleri hakkında kendisini bilgilendirdi.   

Özel Elçiler 8 Temmuz 2016'da Keşmirli gençlik lideri Burhan Wani'nin yargısız infaz edilmesinin yasa dışı işgale karşı Keşmirlilerin yiğitçe direnişinin uzun geçmişinde en son aşamayı tetiklediğini belirtti, yüz binlerce Keşmirli sokağa çıkmıştı ve kendi kaderlerini belirleme haklarını talep etmişti. Uluslararası hukukun ve uluslararası insani kanunların küstahça çiğnenmesiyle, Elçilerin vurguladığı gibi Hindistan Hükümeti barışçıl protestoculara rastgele ve aşırı güç kullanımıyla, yasa dışı tutuklamalarla ve yargısız infazlarla karşılık vermişti.  Şimdiye kadar 110 masum Keşmirli hayatını kaybetmiş, 12,000'den fazlası yaralanmıştı.  Özel Elçiler özellikle işgal güçleri tarafından misket silahlarının kullanımına dikkat çekti, bunlar yüzlerce protestocuyu ve hatta kadınlar ve çocuklar dahil protesto etmeyen masumları kalıcı olarak kör yapmıştı.  

Özel Elçiler uluslararası topluluğun ve BM Güvenlik Konseyinin Hindistan'ı derhal silahsız sivillere karşı ayrım gözetmeyen ve ölümcül güç kullanımını durdurması için uyarmak konusundaki ahlaki ve politik sorumluluğunu yerine getirmesinin öneminin altını çizdi; özellikle misket silahlarından etkilenenler bakımından yaralananlar için acil tıbbi yardım sağlanması, sokağa çıkma yasağını kaldırarak geçen 3 ay içinde tutuklanan tüm Keşmirlilerin serbest bırakılması, bir BM gerçekleri bulma komisyonuna IOK'daki sistemli insan hakları ihlallerini incelemesi için izin verilmesi, Keşmirli insanların vazgeçilmez haklarını bastırmak için yürürlükte olan acımasız 'kanunların' kaldırılması, tüm Keşmirli siyasi tutukluların derhal serbest bırakılması ve Keşmirli liderler için seyahat yasağının kaldırılması, Keşmirlilere barışçıl şekilde gösteri yapma temel haklarının tanınması ve en önemlisi ilgili BM Güvenlik Konseyi kararlarında belirtildiği gibi BM gözetimi altında yapılacak özgür ve adil bir plebisitle Cammu Keşmir halkının kendi kaderlerini belirleme haklarını kullanmalarının güvenceye alınması için.   

Kontrol Hattındaki (LoC) artan gerilimler dahil en son güvenlik durumu hakkında da bilgi veren Özel Elçiler, BM Güvenlik Konseyi kararlarına ve Keşmir halkının isteklerine göre Keşmir meselesi adil bir biçimde çözülmeden bölgede barışın ve Pakistan ile Hindistan arasındaki bağların normalleşmesinin gerçekleşemeyeceğini belirttiler. 

Özel Elçiler aynı zamanda Türkiye'nin Cammu Keşmir meselesinde Pakistan'a verdiği açık ve kararlı destek için ve Cammu Keşmir üzerine OIC Temas Grubunun bir üyesi olarak aktif rolü için şükranlarını iletti.  Kendileri ayrıca Türk Hükümetine sistemli ve ayrım gözetmeyen insan hakları ihlalleri için IOK'ye bir OIC gerçekleri bulma misyonunu gönderdiği için teşekkür ettiler. 

Türkiye'ye gelen Özel Elçileri karşılayan Başbakan Binali Yıldırım Pakistan Cumhurbaşkanı ve Başbakanı için yürekten selamlarını iletti.  Türkiye-Pakistan ilişkilerinin özel oluşunu ve derinliğini belirterek, bu bağların kardeşlik ve samimiyete dayalı olduğunu belirtti.  Kendisi ayrıca Türkiye ve Pakistan'ın her zaman birbirleriyle yan yana durma geleneğinin de altını çizdi.  Bu bağlamda, 15 Temmuz 2016 darbe girişiminin hemen sonrasında Pakistan'ın Türkiye'ye verdiği güçlü destek ve dayanışma için şükranlarını yeniden ifade etti. 

Masum Keşmir halkının çektiği acılar için derin endişelerini belirten Başbakan Binali Yıldırım Türkiye'nin meseleyi çözmek için baskı yapılması ve barışçıl yolların kullanılması amacıyla çağrıda bulunduğunun altını çizdi.  Kendisi Hindistan ve Pakistan arasında diyaloğun durumun barışçıl bir yola sokulmasına yardımcı olacağını belirtti.  Türkiye'nin Cammu Keşmir üzerine OIC Temas Grubundaki rolünü vurgulayan Başbakan, bu uzun süreli anlaşmazlığın BM Güvenlik Konseyi kararlarına uygun olarak çözülmesi için Türkiye'nin desteğini yeniden teyit etti. 

Özel Elçiler Türkiye'yi Başbakan Muhammad Nawaz Sharif''in talimatları üzerine ziyaret ediyorlar, işgal altındaki Cammu Keşmir'deki berbat insan hakları durumuna vurguda bulunmak, acımasız baskı karşısında Keşmir halkının devam eden acılarını acil olarak bitirme ihtiyacının altını çizmek ve ilgili BM kararlarına ve Keşmir halkının isteklerine uygun olarak bu uzun süren anlaşmazlığın en erken şekilde çözülmesi mecburiyetinin üstünde durmak için.  Ziyaretler sırasında Özel Elçiler Türk politik ve parlamenter liderleriyle ve medya ve sivil toplum temsilcileriyle geniş etkileşimlerde bulunmuştur.

sayin-binali-yildirima-kesmir-hakkinda-bilgi-verdik.JPG

Prime Minister’s Special Envoys brief Turkish Prime Minister on Kashmir; convey gratitude for Turkey’s abiding support

Prime Minister’s Special Envoys on Jammu & Kashmir, Muhammad Pervez Malik and Mohsin Shah Nawaz Ranjha, called on Turkish Prime Minister, H.E. Binali Yildirim, on Tuesday and apprised him of the on-going gross human rights violations perpetrated by the occupied forces in the Indian Occupied Jammu & Kashmir (IOK).  

The Special Envoys noted that the extrajudicial killing of the Kashmiri youth leader, Burhan Wani, on 8 July 2016, triggered the latest phase in the long history of indigenous Kashmiri uprisings against the illegal occupation, with hundreds of thousands of Kashmiris taking to the streets, demanding their right to self-determination.

In blatant contravention of all norms of international law and international humanitarian laws, the Envoys emphasized, the Indian Government had responded to peaceful protesters with arbitrary and excessive use of force, illegal detentions, and extrajudicial killings. So far, more than 110 innocent Kashmiris had lost their lives and over 12,000 injured. The Special Envoys, in particular, drew attention towards the use of pellet-guns by the occupation forces, permanently blinding hundreds of protestors and even bystanders, including women and children.   
 
The Special Envoys underscored the importance of the international community and the UN Security Council fulfilling their moral and political responsibility to urge India to immediately halt indiscriminate and lethal use of force against unarmed civilians; provide urgent medical help for the injured, especially those affected by pellet guns; end virtual imprisonment of all Kashmiris for the past 3 months by lifting the curfew; allow a UN fact-finding mission to investigate the systematic violations of human rights in IOK; hold accountable those responsible for such atrocities in the light of these investigations; abrogate the draconian ‘laws’ in place in IOK to suppress the inalienable rights of the Kashmiri people; immediately release all Kashmiri political prisoners and remove travel ban on Kashmiri leaders; grant Kashmiris their fundamental right to demonstrate peacefully; and, most importantly, ensure the exercise of the right to self-determination by the people of Jammu & Kashmir through a free and fair plebiscite held under UN auspices, as enshrined in the relevant UN Security Council resolutions.  

Also briefing on the latest security situation including escalation of tensions on the Line of Control (LoC), the Special Envoys emphasized that peace in the region and normalization of ties between Pakistan and India could not be achieved without the just resolution of the Kashmir dispute, in accordance with the UN Security Council resolutions and aspirations of the Kashmiri people.

The Special Envoys also conveyed gratitude for Turkey’s unequivocal and consistent support for Pakistan on the issue of Jammu & Kashmir, as well as its active role as a member of the OIC Contact Group on Jammu & Kashmir. They also thanked the Turkish Government for its strong support for sending an OIC fact-finding Mission to IOK to document the systematic and arbitrary violations of human rights.
Welcoming the Special Envoys to Turkey, Prime Minister Binali Yildirim conveyed his cordial greetings for the President and Prime Minister of Pakistan. Noting the special quality and depth of Turkey-Pakistan relations, he underlined that these ties were based on brotherhood and sincerity. He also underscored the long-standing tradition of Turkey and Pakistan always standing by each other. In this context, he reiterated gratitude for Pakistan’s strong support and solidarity with Turkey in the face of attempted coup on 15 July 2016.

Expressing deep concern over the sufferings of innocent Kashmiri people, Prime Minister Binali Yildirim underlined that Turkey had called for restraint and use of peaceful means to resolve the issue. He stressed that dialogue between India and Pakistan would help lead the situation towards a peaceful path. Highlighting Turkey’s role in the OIC Contact Group on Jammu & Kashmir, the Prime Minister reaffirmed Turkey’s support for a solution of this long-standing dispute in accordance with the resolutions of the UN Security Council.

The Special Envoys are visiting Turkey on the instructions of Prime Minister Muhammad Nawaz Sharif, with a view to highlighting the grave human rights situation in occupied Jammu & Kashmir, underlining the need to urgently ameliorate the continuing sufferings of the Kashmiri people in the face of brutal repression, and underscoring the imperative of the earliest solution of this long-standing dispute in accordance with the relevant UN resolution and the wishes of the Kashmiri people. During their visit, the Special Envoys have had broad interaction with the Turkish political and parliamentary leadership as well as representatives of the media and civil society.

Bu yazı toplam 847 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Haberler Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 545 221 98 97 | Faks : 0 850 303 80 36 | Haber Scripti: CM Bilişim