• BIST 107.401
 • Altın 173,507
 • Dolar 4,1031
 • Euro 4,9999
 • Ankara 16 °C
 • İstanbul 22 °C
 • İzmir 21 °C

ŞEHR-İ RAMAZAN

Fatih Yokuş

Urfa İHL okurken Vakıflar yurdunda kalırdık, yurdumuz balıklı gölün oradaki cami de idi her Ramazan ayına en yakın cuma hutbesinde imam "Recep, Şaban ve hoş geldin Ramazan..." ile başlayan güzel bir hutbe okurdu. Her Ramazan geldiğinde o günler aklıma gelir geçmişe gider "hey gidi o günler" 

Zaman ne de çabuk gidiyor, daha dün gibi hatırladığım o günlerin üstünde  40 yıla yakın geçmiş.  Bu günlerde  bir gün mazı olacak ve ölüm geldiğinde hesap vermek üzere ahiret yurduna gideceğiz.

Ölüm ve ötesi bir gerçek olduğuna göre, korkmak yerine hazırlık yapmak en güzel olanıdır. Recep ile başlayıp Ramazan'la son bulan uç aylar hazırlık yapmak bakımından diğer aylardan daha verimlidir. Şu unutulmamalıdır, "Ramazan bitti dini vecibe bitti" yanlışına girilmemeli son nefese kadar Allah'ın rızasına göre hareket etmek düsturumuz olmalıdır.

On bir ayım sultanı Ramazan, fırsatlar ayıdır, diğer zamanlarda yapılan iyiliklerden daha fazla sevap kazanılır. Hele Kur'anda "bin aydan daha hayırlı" olan kadir gecesinin bu ayda olması ayrı bir güzelliktir.

Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem: "Ramazan bereket ayıdır. Allah bu ayda, günahları bağışlar, duâları kabul eder. Melekler bu aya değer verenlerle iftihar eder. Bu ayın hakkını gözetin! Ancak cehenneme gidecek olan, bu ayda rahmetten mahrum kalır." (1)

Allah: " Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakınmanız için Oruç,sizden öncekilere farz kılındığı gibi,size de farz kılındı." (2)

İslamın beş rüknünden biri olan Oruç; fecri sadıktan (imsak vakti) başlayıp gün batımına (akşam namazı) kadar yeme, içme, cinsi ilişkide uzak durmaktır.

Peygamberimiz ssallallahu aleyhi ve sellem; "Kim yalan söylemeyi, yalanla iş görmeyi ve cehâleti terk etmezse, Allah'ın, onun yemesini ve içmesini bırakmasına  (oruç tutmasına) ihtiyacı yoktur." (3) Orucu bozmaz ancak sevapların büyük çoğunluğunu heba olmasına sebebiyet verir.

Ramazan aynı zaman da Kur'an ay'ı dır. Yüce Allah: “Ramazan ayı; insanlar için bir hidayet rehberi, doğru yolun ve hak ile batılı birbirinden ayırmanın apaçık delilleri olarak Kur’an’ın kendisinde indirildiği aydır”(4) 

Ramazan ayında imkan bulduğumuz müdetçe Kur'an okumaya ve özzelikle camilerde okunan mukabeleyi dinlemeye çaba harcayalım.

" Cibril (as) her senenin Ramazanında Resul-i Ekrem'e (asm) gelir, nazil olan ayetler müdarese ve tekrar arz edilmek suretiyle takrir edilirdi.(5) 

Ramazan'a özel olan teravih namazlarımızı kılmaya çalışalım. Yatsı namazını kılıp sünnettini kıldıktan sonra ikişer, ikişer, toplamda 20 rekat olarak kılınır.

Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem: "Şüphesiz Allah Ramazan orucunu farz kıldı. Ben de Ramazan gecelerini ihya etmeyi sünnet kıldım. Her kim inanarak ve sevabını Allah'tan bekleyerek Ramazan'ı oruçla, gecelerini namazla ihya ederse, anasından doğduğu gün gibi günahlarından temizlenmiş olur."(6)

Yine Ramazan ay'ına özel fittir sadakası vermelidir. Ramazanın sonunda bayram namazından önce verilir.

İbn Abbas (r. anhümâ)’nın naklettiği bir hadiste şöyle buyurulur: “Rasûlullah (s.a.s) oruçluları gereksiz ve çirkin sözlerden arındırmak ve yoksullara yiyecek  sağlamak için fitreyi farz kılmıştır. Fitreyi kim namazdan önce öderse, bu makbul bir zekât, kim de namazdan sonra öderse, herhangi bir sadaka olur.”(7)  

Hele Ramazan günlerinde oruçlu olanlara iftar vermek büyük sevaptır.

Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem: “Kim bir Müslüman kardeşine iftar vakti yemek yedirirse, onun sevabı kadar da kendisine sevap yazılır. Yemek yedirdiği kimselerin sevabından da hiçbir şey eksilmez.” (8)

Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem “Ramazan girdiğinde cennet kapıları açılır, cehennem kapıları kapanır ve şeytanlar da zincire vurulur.”(9)  

Kaynaklar
1-[Taberânî]
2-(Bakara Suresi 183) 
3-(Buhari)
4-(Bakara, 2/185) 
5-(Sahih-i Buhari Muhtasarı)
6-İbn Mâce, İkametu's-Salâ, 173; İbn Hanbel, I, 191, 195
7-(Buhârî, Zekât, 70, 71, 77; Müslim, Zekât, 12 , 13, 16)
8-(Tirmizî, Savm: 82; İbni Mâce, Sıyam: 40)
9-(Buharî, Savm, 5)

Bu yazı toplam 738 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Haberler Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 545 221 98 97 | Faks : 0 850 303 80 36 | Haber Scripti: CM Bilişim