Söke Belediye Başkanı Süleyman Toyran'dan 120 Günlük Değerlendirme

Söke Belediye Başkanı Süleyman Toyran'dan 120 Günlük Değerlendirme

Söke Belediye Başkanı Süleyman Toyran düzenlediği basın toplantısında seçimlerden bugüne yaptıkları çalışmaları değerlendirdi. Söke Belediyesi olarak 120 gündür yapılan çalışmaları anlatan Söke Belediye Başkanı Süleyman Toyran, basın mensuplarının sorular

A+A-

“BELDE VE KÖYLERDEN BORÇ YÜKÜ SÖKE’YE GELDİ”

Söke Belediyesi’nin mali portresi hakkında bilgiler vererek sözlerine başlayan Söke Belediye Başkanı Süleyman Toyran, tüzel kişilikleri sona ererek Söke’nin mahallesi konumuna köy ve beldelerden gelen borçları aktardı. Toyran; Bağarası’ndan 4 milyon 378 Bin 127 TL, Sazlı’dan 1 milyon 515 Bin 132 TL, Yenidoğan’dan 1 milyon 706 Bin 263 TL, Sarıkemer’den 1 milyon 224 Bin 997 TL, Savuca’dan 1 milyon 692 Bin 124 TL, Atburgazı’ndan 1 milyon 38 Bin 938 TL, Güllübahçe’den 926 Bin 406 TL ve köylerden 84 Bin 804 TL olmak üzere toplam 28milyon 840 Bin 663 TL borcun Söke Belediyesi’ne kaldığını söyledi. Söke Belediyesinin İller Bankası borçları dahil kent merkezinden devralınan 16 milyon 273 Bin 991 TL olduğunu belirten Söke Belediye Başkanı Süleyman Toyran; “Belediyemizin yedi aylık gelirler toplamı 24 milyon 513 Bin 507 TL, yedi aylık giderler toplamı ise 28 milyon 676 Bin 553 TL” dedi.

“GELİRLER AZALDI, GELİRLERİ ARTIRMA ÇALIŞMALARI VAR”

Söke Belediyesi’nin gelirlerini arttırmak üzere çalışmalarının olduğunu ifade eden Söke Belediye Başkanı Süleyman Toyran; “Söke kent merkezi başta olmak üzere tüm mahallelerde belediye ait arsa, arazi gibi gayrimenkulleri tespit ediyoruz. Gelire dönüştürebileceğimiz bazı projelerimiz var. Üzerinde çalışmalarımız sürüyor” dedi. İller Bankası’ndan gelen payın da azaldığına dikkat çeken ve “Bunun mantığını anlamak çok zor” diyen Söke Belediye Başkanı Süleyman Toyran; “Hizmet alanımız sekiz mahalleden 49 mahalleye çıkmasına rağmen gelirlerimiz azaldı. Bunun yanında diğer gelir kalemlerimiz olan su paraları, açık hava reklam gelirleri garaj gelirleri de büyükşehir belediyesine geçti. Yani hemen hemen bütün gelirler kesildi. Mevcut gelirlerimiz personel maaşlarını bile karşılamakta yetersiz kalıyor. Yani şu anda gelir ve gider dengesini kurmak çok zor. Umarım, bu sıkıntıları giderecek yasal düzenlemeler yapılır. Biz de kaynak yaratıcı bazı projeler üzerinde çalışıyoruz. Kaynak yaratma adına ilk olarak belediye mülkiyetinde bulunan arsaların kat karşılığı veya hasılat paylaşımı sistemine göre değerlendirilmesini düşünüyoruz. Tabi tasarruf önlemlerimiz de sürüyor” dedi.

“BORDÜR VE PARKE TAŞI ÜRETİMİ DEVAM EDİYOR”

Söke Belediyesi’ne ait 49 mahallede çalışmaların yapıldığını belirten Söke Belediye Başkanı Süleyman Toyran; su arıza, kanalizasyon çalışmaları nedeniyle ve doğal nedenlerden dolayı bozulan veya stabilize olan yollarda Bin 500 ton asfalt dökümü, 6 Bin m2 parke taşı ve 4 Bin metre bordür taşı döşemesi yapıldığını söyledi. Bordür ve parke taşı üretiminin Söke Belediyesi tarafından devam ettiğini dile getiren Söke Belediye Başkanı Süleyman Toyran; “10 Bin metre bordür ve 2 Bin m2 parke taşı üretimi yapıldı. Üretim devam ediyor” dedi.

Yeni yolların açılması ve genişletilmesi anlamında Söke merkezde önemli çalışmaların yapıldığına dikkat çeken Söke Belediye Başkanı Süleyman Toyran; “Novada yanı OSB yolu genişletildi ve malzemesi serildi. Adnan Kahveci Caddesi genişletme çalışması yapıldı, asfalta hazır hale getirildi. Yenikent 58. Sokak genişletildi asfalta hazır hale getirildi. Yenicami mahallesi Mahmut Savran Sokak (kaymakamlık lojmanı önü) yol genişletildi ve asfalt atıldı” dedi.

“10 ADET METRUK BİNA YIKILDI”

Söke’de harabeye dönen metruk binalar konusunda çok hassas olduklarını belirten Söke Belediye Başkanı Süleyman Toyran, göreve geldikleri günden bu yana ilçe merkezinde 10 adet metruk binanın yıkıldığını söyledi. Metruk binaların vatandaşlardan talep gelmesi halinde yıkımına devam edileceğini, diğer taraftan bazılarının yıkımı için bina sahiplerine yazıların tebliğ edildiğini belirten Süleyman Toyran; “Özellikle bazı binalara ve boş arsalara çevre duvarlarının yapılması için tebliğler yapıldı” dedi.

Kısa vadede 2014 yılı sonuna kadar gerçekleştirmeyi planladıkları birçok işin çalışmalarına başladıklarını, 2014 yılının önümüzdeki yıllarda yapılacak projeler için bir planlama yılı olduğuna dikkat çeken Başkan Süleyman Toyran; ilk dört aya bakıldığında hızlı bir performans sergilendiğini ifade etti. Söke Belediye Başkanı Süleyman Toyran; “Söke çevre yolu kenarı temizliği ve bordür çekilip bahçe toprağı dolgu işi yapıldı. Mezarlıkların bakımı, temizliği yapıldı. Granta mezarlığında parke ve bordür döşeme işine başlandı. Çay ve dere üzerindeki köprülerin parmaklıklarının boyaları yapıldı. Söke merkezde merdiven tamiratları ve korkulukları yapıldı. Parklara ve çevreyoluna koymak için piknik masaları yapıldı. Akçakonak, Güllübahçe, Yuvaca , Atburgazı, Tuzburgazı, Doğanbey Karina’ya kadar olan ana yolların greyder ile çevre temizliği ve tesviyesi yapıldı. Ağaçlı yolu, ovacık yolu ve Güzeltepe tekke yolu, Çavdar yolu greyder ve dozer ile düzeltildi. Bağarası sanayi yolu ve stad yolu greyder ile tesviyelendi. Tuzburgazı ve Doğanbey mahallesinde 3 tane yol açıldı ve malzeme serildi. Bağarası mahallesi pazaryeri düzeltildi ve temel malzeme serildi. Yuvaca mahallesinde dağdan gelen su için mahalle içine su kanalı yapıldı. Eski Özbaşı yolunda bulunan evlerin ara yolu düzenlendi ve asfalt atıldı. Yenidoğan, Savuca ve Çalışlı Mahallesi çöplükleri kapatıldı ve dolgu çalışması yapıldı” dedi.

“SÖKE BELEDİYESİ’NİN KISA VADEDE HEDEFLERİ”

2014 yılı içinde yapmayı planladığı öncelikli hizmetleri sıralayan Söke Belediye Başkanı Süleyman Toyran, Söke Belediyesi’nin kısa vadede hedeflerini belirten yol haritasını çizdi. Süleyman Toyran kısa vadede hedeflerini; “Eski jandarma binasının yıkılarak kent meydanına katılması ve orada bir bütünlük sağlanması, Güllübahçe ve Yenidoğan’da piknik alanları yaratılması, Granta Mezarlığı bordür, parke ve yağmur suyu çalışmaları, Asri mezarlık ön cephesinin yenilenmesi, Didim-Bodrum çevre yolunun düzenlemesi, Kuşadası-Yenikent girişi düzenleme çalışmaları, Konyalılar Mahallesi ile Bağarası Caddesi düzenleme çalışmaları, Çeltikçi Mahallesinde ve Sazlı Mahallesinde bulunan taziye evlerinin tamamlanarak hizmete açılması, Fatma Suat Orhon Müze tadilatının bitirilmesi, Kemalpaşa Mahallesi Sokak sağlıklaştırma çalışmalarının sonuçlandırılması, Söke’nin belirli alanlarında kentsel dönüşüm ile ilgili çalışmalar başlatılması, Başta Söke Çayı olmak üzere Kızılkise Çayı ve Yenikent Deresi iyileştirme ve peyzaj çalışmalarının başlatılması, Karina Dalyanı ile ilgili mevcut projenin Ege Üniversitesinden hizmet satın alınarak güncellenmesi, Söke merkezde devam eden kaldırım, asfalt ve benzeri çalışmalara hız verilmesi, Didim ve Kuşadası güzergahlarında alışveriş mekanları oluşturulması, Turunçlar projesinin Priene festivaline kadar gerçekleştirilmesi, Otopark fonunda bulunan kaynakla büyükşehir belediyesinin yer altı otopark çalışmalarına başlaması için girişimlerde bulunmak” olarak açıkladı.

Söke Belediye Başkanı Süleyman Toyran basın mensuplarının sorularını yanıtlarken; Söke Çayı projesi çalışmaları, büyükşehire geçiş ile birlikte personelin durumu, uygulanan tasarruf tedbirleri, Golftaş’a uygulanan geçmişe yönelik tahakkuklar gibi konularında bilgiler verdi. Başkan Toyran basın toplantısına katılan tüm basın mensuplarına teşekkür etti.

Bu haber toplam 193 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Lütfen Ad ve Soyad yazınız.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.