• BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • Ankara 11 °C
  • İstanbul 15 °C
  • İzmir 16 °C

SURİYE – RUSYA VE R.T.E. TÜRKİYESİ

Müfit Demirkol

Sayın Cumhurbaşkanımızın  400 milletvekili talebinin ardından, 550  “milli” milletvekili istemesinin esas noktasını teşkil eden 1 kasım seçimlerinde kaybedebileceğini düşündüğü oyları arttırarak tek başına iktidar olma hırsıdır. Bu kargaşanın içerisinde İşid İslami harekat terörü ile olan bağlantıları herkesce bilinmektedir. Türkmen kardeşlerimize oynanan pis oyunun ardından PKK terör örğütünün 1 kasım seçimlerini hedef alan  büyük olaylara sebep vereceğinin istihbaratını alan  hükümet çaresizlik içerisine düşmüştür.

Rus lideri Putin ile Cumhurbaşkanımızın kısa görüşmelerinin ardından, siyasi ibre bir anda yön değiştirmiştir. Senelerdir Suriye ile ittifak içerisinde olan Rusya başkanı Putin'in Cumhurbaşkanımıza 1 kasım seçimlerinin bir muaffakiyetle kazanılması için vermiş olduğu akıl doğrultusunda (!) Suriye ile R.T.E. İlişkileri yeni bir yörüngeye girmektedir.

Senelerdir kardeşlikle devam eden Esad ve Erdoğan ilişkilerinin birden bire bozulması ile  birlikte Suriye  İç savaş içine sürüklenmiş, Esad bu çatışmaların içerisinde  R.T.E. Desteğinden yararlanamamıştır. Böylece Türkiye Cumhuriyeti takip edilen bu yanlış politika içerisinde PKK ve İşid ile mücadele etmek zorunda kalmıştır. Bu mücadelede her ne kadar işid terör örğütü kabul edilmiş  ise de , RTE ' nın özel çabaları ile bu örğüte yardım edilmiştir. Bu yardımın silah verilerek  yapıldığı ortadadır. Maddi bir yardımın yapılıp yapılmadığı hakkında Hiçbir yorum yapılmamaktadır.

Gizlice yapılan bu yardımın karşılığında PKK terör örğütünün İşid tarafından yok edileceği hesaplanmış olmasına rağmen bu sadece gerçekleşmeyen bir RTE hayali olarak kalmıştır.

Bu durumda RTE olarak  izlenilecek tek yol, Suriye ile aramızda oluşan düşmanlığı yok etme çabaları olacaktır. İşte o zaman Suriye göçmenlerini yerleştirebilme olanağı, ekonomiyi iyileştirmek için yeni Suriye pazarını kazanma şansımız olacaktır.

Ve bu strateji ile RTE ve AKP önümüzde ki 1 kasım seçimlerinde tek başına iktidar olma şansına sahip olabilecek gibi görülmektedir.

Bütün bu oyunların senaryoları yazılmadan önce Rusya-Suriye  ilişkilerinin gözden geçirilmesi gerekir. En önemlisi ise bu ilişki içerisin de Türkiye'nin konumunun ne olacağı konusudur.

Soğuk savaş döneminde SSCB, sonrasında Rusya ile güçlü bir ilişkisi olan Suriye, Rusya'nın Akdenizde ki tek üssü olan Tartus limanı nedeni ile de bu ülke için stratejik öneme haizdir. Bu liman, Suriye'yi  Rusya'nın orta doğu'ya açılan bir kapısı durumuna getirmektedir.

2017 yılında kiralama sözleşmesi bitecek olan Ukrayna'nın Sivastopol limanına alternatif olarak Tartus'u gören Rusya, bu limanı askeri üs olmasının yanı sıra ticaret limanı olmasını amaçlamaktadır. Böylece Rusya,Suriye'ye lojistik kuvvet veren bir konumda olacaktır.

Ekono – askeri çıkarlar açısından Moskova için  Süriye rejiminin düşmesi aynı zamanda büyük ekonomik kayıplara yol açacaktır. Bu hem Rusya için hem de Türkiye için geçerlidir.

Bütün bu senaryolara ancak erişebilen RTE' nın bundan sonra izliyeceği yolun Suriye’nin yardımına koşan bir kahraman rolünü üstlenmesidir       

Bu üstlenilecek yeni rolün faydası, 1 kasım seçimlerin de görülecektir.

Burada korkulacak bir durum da ortada dır.

Bu rolün, gerçek oynanmadığı taktirde gerek RTE nın gerekse Türkiye'mizin  çok büyük kayıplara gireceğidir.

Bu yazı toplam 1545 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Haberler Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 545 221 98 97 | Faks : 0 850 303 80 36 | Haber Scripti: CM Bilişim