• BIST 107.015
 • Altın 172,213
 • Dolar 4,0658
 • Euro 4,9307
 • Ankara 16 °C
 • İstanbul 20 °C
 • İzmir 18 °C

Süt, et ve su ürünleri pazarlaması için, özel hükümler getirildi..

Halim Utlu

- Birden fazla mal pazarlayan perakendeciler, haftalık 2.500 KG ile sınırlandırıldı…

- Perakendecinin, diğer perakendeciye satabileceği et ve et ürünleri, haftalık 2.500 KG’ı geçemeyecek…..

- Gıda işletmecisi,tedarik ettiği gıdayı, sadece son tüketiciye satabiliyor,işleyebiliyor veya depolayabiliyor…..

- Yerel, marjinal ve sınırlı faaliyet kapsamındaki perakendecilerin listesi, yetkili merci  tarafından  oluşturulacak ve bu listelerin güncel tutulması sağlanacak...

- Çiğ et ve kıyma, sadece kasaplar tarafından diğer perakendecilere pazarlanabilirken, önceden hazırlanan et karışımları ve et ürünleri yasaklandı….

- Süt ve süt ürünleri, et ve et ürünleri ile balıkçılık ürünleri için özel hükümler getirildi..

 

Gıda işletmelerindeki yerel, marjinal ve sınırlı faaliyetlere ilişkin hususlar,yeniden düzenlendi.Yapılan yeni düzenleme,son tüketici ile bir başka perakendeciye et ve et ürünlerinden çiğ et ve kıyma, süt ve süt ürünleri kapsamındaki çiğ süt, içme sütü, kolostrum, kolostrum bazlı ürünler, çiğ krema ve kaymak dışındaki süt ve süt ürünleri ile bütün halindeki balık ve su ürünlerini pazarlayan perakende gıda işletmelerini içine alıyor.

 

Birden fazla mal pazarlayanlar, haftalık 2.500 KG ile sınırlandırıldı

 

Hayvansal gıdalar ve hazır ambalajlı olarak tedarik edilerek ambalajı bozulmadan arz edilen hayvansal gıdalar, kapsam dışında kaldı. Yine yeni düzenlemeye göre;marjinal faaliyetlerin birden fazlasını yapan perakendeci, belirtilen miktarları aşmamak üzere, toplamda haftalık olarak 2.500 kilogramı geçmeyecek şekilde piyasaya mal verebilecek.

 

Yürürlüğe giren yeni uygulamaya göre; yerel, marjinal ve sınırlı faaliyetler şöyle tanımlanıyor;

 

Marjinal: Perakendecinin başka bir perakendeciye arz edebileceği hayvansal gıdanın günlük, haftalık veya yıllık olarak belirlenen  maksimum miktarını, Sınırlı: Hayvansal gıdayı arz eden veya tedarik eden, belirlenmiş perakende işletme tipini veya hayvansal gıdayı,Yerel: Hayvansal gıdanın arz edilebileceği coğrafi olarak sınırlandırılan alanı ifade ediyor.

 

İşletmelerin,yerel, marjinal ve sınırlı faaliyetlere uygun olması şart

 

Bu kapsamında yer alan hayvansal gıdaların, perakendeci tarafından son tüketiciye satışı yanında, başka bir gıda işletmesine arzı, bu gıda işletmesinin de sadece son tüketiciye satış yapan perakendeci olması şartıyla, belirlenen yerel, marjinal ve sınırlı faaliyetlere uygun olarak yapılması gerekiyor.

 

Hayvansal gıdanın perakendeci tarafından başka bir perakendeciye arzında, perakendecinin bu arzının yerel, marjinal ve sınırlı faaliyetler içerisinde kalması şartıyla, işletmesi kayıt kapsamındaki gıda işletmesi olarak değerlendiriliyor.

 

Gıda işletmecisi yerel, marjinal ve sınırlı faaliyetler kapsamında tedarik ettiği gıdayı, sadece son tüketiciye arz edebiliyor, son tüketiciye satış amacıyla işleyebiliyor, muameleye tabi tutabiliyor veya depolayabiliyor.

 

Hayvansal gıdanın, perakendeci tarafından başka bir perakendeciye arz edilebilmesi için “yerel”, “marjinal” ve “sınırlı” olarak tanımlanan faaliyetler için getirilen şartları karşılaması gerekiyor.

 

Bildirim zorunluluğu getirildi

 

Bu tanımlara uyan  yerel, marjinal ve sınırlı faaliyet kapsamındaki perakendecilerin listesi, yetkili merci tarafından  oluşturulacak ve bu listelerin güncel tutulması sağlanacak. Perakendecilerin; işletme kayıt numarası,yerel, marjinal ve sınırlı faaliyet kapsamında pazarlayacağı hayvansal gıda ve yerel, marjinal ve sınırlı faaliyet için belirlenen gerekliliklere uyacağına dair bir taahhütname ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın, il veya ilçe  müdürlüğüne bir dilekçe ile başvuruda bulunması gerekiyor.

 

Et ve et ürünleri için getirilen özel hükümler

 

Et ve et ürünleri için yerel faaliyetler; perakende işletmenin bulunduğu nokta merkez kabul edilerek, 50 kilometrelik yarıçap içerisinde kalan alanda yapılabilecek.Et ve et ürünleri için marjinal faaliyet; perakendecinin diğer perakendeciye yapabileceği toplam arz, haftalık olarak 2.500 kilogramı geçemeyecek.

Et ve et ürünleri için sınırlı faaliyette; a) Çiğ et ve kıyma, sadece kasaplar tarafından diğer perakendecilere pazarlanabilirken, b) Hazırlanmış et karışımları ve et ürünleri arz edilemeyecek.

 

Süt ve süt ürünleri için özel hükümler

 

Süt ve süt ürünleri için yerel faaliyet, perakende işletmenin bulunduğu nokta merkez kabul edilerek 50 kilometrelik yarıçap içerisinde kalan alanda yapılabilecek.Süt ve süt ürünleri için marjinal faaliyet, perakendecinin diğer perakendeciye yapabileceği toplam arz, haftalık olarak 500 kilogramı geçemeyecek.

 

Süt ve süt ürünleri için sınırlı faaliyette; a) Süt ve süt ürünleri, perakendecilerce, diğer perakendecilere pazarlanabilirken, b) Çiğ süt, içme sütü, kolostrum, kolostrum bazlı ürünler, çiğ krema ve kaymağı satamayacak.

 

Balıkçılık ürünleri için özel hükümler

 

Balıkçılık ürünleri için yerel faaliyet, perakende işletmenin bulunduğu nokta merkez kabul edilerek, 50 kilometrelik yarıçap içerisinde kalan alanda yapılabiliyor. Balıkçılık ürünleri için marjinal faaliyet, perakendecinin diğer perakendeciye yapabileceği toplam arz, haftalık olarak 500 kilogramı geçemeyecek.

 

Balıkçılık ürünleri için sınırlı faaliyette, sadece bütün halindeki balıkçılık ürünleri arz edilebilecek. Bütün halindeki balıkçılık ürünleri, sadece balık satış yerleri tarafından diğer perakendecilere satılabilecek.

 

Yine yeni düzenlemeye göre;marjinal faaliyetlerin birden fazlasını yapan perakendeci, belirtilen miktarları geçmemek üzere, toplamda haftalık olarak 2.500 kilogramı geçmeyecek şekilde piyasaya mal verebilecek.

 

Kayıt tutulacak ve en az 12 ay saklanacak

 

Perakendeci; yerel, marjinal ve sınırlı faaliyet kapsamında arz edilen veya tedarik edilen hayvansal gıdaya ilişkin olarak tutulması gereken, izlenebilirliği sağlayan kayıtlar ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarının ilgili mevzuatına göre düzenlenen fatura veya sevk irsaliyesini, talep halinde yetkili mercie gösterebilecek.

 

Yine perakendeci;hayvansal gıdayı arz ettiği perakendecilerin işletme kayıt numaraları ile her bir perakendeciye sattığı hayvansal gıdanın miktarlarına ilişkin kayıtları tutmak ve talep edilmesi halinde yetkili mercie sunmakla yükümlü olacak.

 

Belirtilen kayıtlar, ilgili mevzuatta aksi belirtilmediği sürece, elde edildikleri takvim yılının sonundan itibaren, en 12 aylık bir süre ile muhafaza edilecek.

 

Yürürlüğe girdi

 

Bütün bu hususları açıklayarak yapılandıran Gıda İşletmelerindeki Yerel, Marjinal ve Sınırlı Faaliyetlerin Düzenlenmesine Dair Yönetmelik, 11/6/2010 tarihli ve 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu’nun 30 ve 44 üncü maddelerine dayanılarak hazırlandı ve 27.7.2016 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.Yönetmeliği,Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yürütüyor.

 

sut,-et-ve-su-urunleri-pazarlamasi-icin,-ozel-hukumler-getirildi...jpgsut,-et-ve-su-urunleri-pazarlamasi-icin,-ozel-hukumler-getirildi..-001.jpgsut,-et-ve-su-urunleri-pazarlamasi-icin,-ozel-hukumler-getirildi..-002.jpg

Bu yazı toplam 1349 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Haberler Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 545 221 98 97 | Faks : 0 850 303 80 36 | Haber Scripti: CM Bilişim