• BIST 117.216
  • Altın 165,687
  • Dolar 3,9176
  • Euro 4,8144
  • Ankara 17 °C
  • İstanbul 19 °C
  • İzmir 19 °C

TARİH VE TEKERRÜR

Müfit Demirkol

Tarih tekerrürden ibarettir. Yani bir zaman gelirki eski yaşananlar tekrar yaşanır olur. Bu yaşananlar hatırlanırken bazen gülümsenir.İnsanı neşelendirir. Bazen de bu gülümseme acı anıların hatırlandığı “ acı” bir gülümseme haline dönüşür.

Mustafa Kemal Atatürk 0nuncu yıl nutkunda;

“Yurdumuzu, dünyanın en mamur ve en medenî memleketleri seviyesine çıkaracağız. Milletimizi, en geniş, refah, vasıta ve kaynaklarına sahip kılacağız. Millî kültürümüzü, muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkaracağız. Bunun için, bizce zaman ölçüsü, geçmiş asırların gevşetici zihniyetine göre değil, asrımızın sürat ve hareket mefhumuna göre düşünülmelidir. Geçen zamana nispetle daha çok çalışacağız, daha az zamanda daha büyük işler başaracağız. Bunda da muvaffak olacağımıza şüphem yoktur.” 

Büyük Türk Ulusu !

Onbeş yıldan beri, giriştiğimiz işlerde başarı vaadeden çok sözlerimi işittin. Mutluyum ki, bu sözlerimin, hiçbirinde, ulusumun, hakkımdaki güvenini sarsacak bir isabetsizliğe uğramadım. Bugün, aynı inanç ve kesinlikle söylüyorum ki, ulusal ülküye, tam bir bütünlükle yürümekte olan Türk Ulusunun büyük ulus olduğunu bütün uygar dünya, az zamanda, bir kere daha tanıyacaktır. Hiçbir an kuşkum yoktur ki, Türklüğün unutulmuş büyük uygar niteliği ve büyük uygar yeteneği, bundan sonra ki gelişmesi ile, geleceğin yüksek uygarlık ufkunda yeni bir güneş gibi doğacaktır.”

Bu gün Atatürk' ün bu konuşmasından sonra seneler geçti. Bir asıra yakın bir zaman sonra biz ulus olarak, aynı noktadayız. Ufak bir farkla,; Bu kadar uzun zaman sonra hala bir güneş gibi doğamadık. Bütün dünya bizim ne kadar büyük bir ulus olduğumuzu anlamanın yerine, bizi, padişahlık devrimize tekrar geri döndüğümüze, İslam dinimizin kullanılarak, yavaş yavaş İslam cumhuriyeti kurmanın eşiğinde olduğumuzu görmektedir.

Bu gün iktidar da bulunan siyasi parti, çeşitli kanun hükmünde ki kararnameler ile kanunlar yapmaya, bu kanun oylamalarını gecenin bir yarısında muhalefet partilerinin üyelerinin uykularında olduğu (!) bir zamanda yaparak, ulus içerisinde meydana getirilen ayrımcılığı ve adaletsizliği gözler önüne sermektedir.

Sosyal iletişim pencerelerine çeşitli yasaklar getirerek, demokrasinin temeli olan düşünce hürriyetini kısıtlamaktadırlar. Emniyet güçlerimize insan hak ve hürriyetleri kısıtlayan hatta yok eden bir takım yetkiler vererek kendi çıkarları doğrultusunda, kendi ideolojileri olan İslam cumhuriyetini yerleştirmeye çalışmaktadırlar.

Cumhurbaşkanımızın iktidarda olan siyasi parti lideri havası, cumhuriyetimize tamamen terstir. Cumhurbaşkanı, cumhuriyetimizin başı olarak, tarafsız olması gereken bir yapıda olması gerekirken, bu gün padişah gibi astığı astık, kestiği kestik bir yapı içerisine girilmiştir.

Çeşitli yasaklar ile birlikte üniversite gençliğimize ve halkımıza orantısız güç uygulatarak padişahlik devrini yaşamaktayız. Bu gün ülkemiz “yasaklar ülkesi” konumunda dır.

Basın ele geçirilmiş, kendisini eleştiren basın organlarını satın alarak, susturmaya çalışılmıştır. Susturamadığı basını ise çeşitli yasaklarla adeta aforoz etmeye çalışmaktadır. Bu o kadar ileri gitmiştir ki, milletimizden, bir çok medya organlarının satın alınmayıp okunmaması dahi istenmektedir.

Bir padişahlık ve halifelik hevesi sürüp gelmektedir. Cumhurbaşkanımız aynı bir padişah gibi kendisine bir saray yaptırmıştır. Bu sarayın adını da “Aksaray” koymuştur. Çok yakın bir zaman da bir zamanlar Abdülhamid'in, “yıldız, özğürlük,eşitlik,vatan,”kelimelerini yasaklaması gibi, aksaray kelimesinin de yasaklayacağı günler yakındır. Önce ya İstanbul da ki semt ismi değiştirilecek, ya da saraya başka bir isim bulunacaktır.

Bu noktada merak edilen, tarihin tekerrür ederek, aynı Abdülhamid gibi, Cumhurbaşkanımızın ne zaman ve ne şekilde ülkeyi terk edeceğidir.

Bu yazı toplam 462 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Haberler Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 545 221 98 97 | Faks : 0 850 303 80 36 | Haber Scripti: CM Bilişim