• BIST 115.999
 • Altın 166,292
 • Dolar 3,9334
 • Euro 4,8539
 • Ankara 10 °C
 • İstanbul 12 °C
 • İzmir 14 °C

TARİHİ DÖNÜM NOKTASINDA CHP VE MEHMET BEKAROĞLU

Ergün Aydoğan

Evinde eşine ve çocuklarına CHP’li olmayı izah edemediği, CHP’ye oy vermeye ikna edemediğini söyleyen CHP’li olmayan; Y-CHP İstanbul milletvekili Mehmet Bekaroğlu bir rapor yazmış. Rapor kapağında kendisini sadece İstanbul milletvekili olarak takdim etmiş; CHP’li olduğunu vurgulama ihtiyacı duymamış. Rize’li ama İstanbul’dan milletvekili, erkek ama kadın kotasından PM’ ye aday olmuş, seçilemeyince genel başkan danışmanı olmuş. FP(Fazilet Partisi 1999) milletvekilliğinden sonra başka parti kurma denemelerinde bulunmuş olmayınca, Y-CHP’ YE kurtarıcı rolüyle katılan Mehmet Bekaroğlu’nun raporu parti içinde büyük tartışmalara, rahatsızlıklara yol açtı. CHP’nin önüne eklenen ‘Yeni’ takısı son zamanlarda kullanılmıyor, bende raporda kullanıldığı için kullanıyorum.

Kapağıyla birlikte 23 sayfalık raporda; tahlil, analiz, değerlendirmeler ve önermeler var. İçinde tabi ki doğrularda var ama CHP’yi suçlayan, CHP’lilere yönelik ağır eleştiriler ve kabul edilemez önermeler de var.

Bu raporla ilgili Kemal Kılıçdaroğlu’na sorulan soruya Kemal Bey; CHP’de herkes rapor yazıyor, buda bunlardan biri diye cevap veriyor, raporu onaylıyor ki; bu rapor o raporlardan birisi asla değildir. Kemal bey kabul edebilir ama ben asla kabul etmiyorum. Etmediğim gibi de reddediyorum.

Şimdi bu uzun rapordan bir yazıya sığabildiği kadar bölümlerine bakalım. 7 Haziran seçimlerinde CHP’nin seçim vaatleri, genel başkanın performansı beğenilmiş sokakta herkes CHP’yi konuşmuş ama olmamış, CHP %24,9 oy almış. Zaten beklenende %28’miş, bu sonuç elde edilse bile iktidar olmaya yetmiyormuş. Ne yapılırsa yapılsın olmazmış, o nedenle CHP radikal kararlar-adımlar almalı-atmalıymış.

CHP’nin siyasi ilkeleri bellidir, altı ok, altı temel ilke ortada, CHP bu kurucu ilkeler çerçevesinde sosyal demokrat bir partidir denilmesi yetmezmiş esasen CHP’nin temel sorunu da buymuş!

CHP bir paradigma krizi yaşıyormuş! CHP’de bir grup milletvekili Bolu’da onuncu yıl marşı yasağına karşı protestoda bulunurken, Y-CHP’li Bekaroğlu onuncu yıl marşı yanlıştı… Devlet gücü kullanılarak bir ulus inşa ve ‘’modern Türk’’ projesi yanlıştı diyor.

Bu sürecin devlet/bürokrasi-halk, merkez-taşra, seküler/laik-dindar, zengin yoksul kutuplaşmasına evrilmiş; din ve dindarlığın dışlanması sonucu; Kürt’ler farklılıklarını daha çok hissetmiş, daha çok kendilerini ‘’Kürt’’ olarak algılamaya başlamış Türk-Kürt kutuplaşması oluşmuştur diyen Bekaroğlu Diyanetin çağdaş Müslümanlığı Sünnilik üzerinden tanımlaması var olan Sünni-Alevi kutuplaşmasını artırmıştır diyor.

CHP, zengin, seküler ve ‘Beyaz Türk’ diye tabir edilen seçmen kesimine sıkışıp kalmıştır diyen Bekaroğluna soralım; Y-CHP içinde bulunduğu bu kısa dönemde bu tanıma uyan var mıdır? Varsa oranı nedir? Hoş kendileri CHP’nin ‘Alevi’ partisi olduğunu söylüyor. Buna yönelik eleştirileri Kemal Bey daha önce kabul etmemiş, itiraz etmişti. Bakalım Bekaroğlu’na ne diyecek? Ne diyor?

CHP’liler 66 yıldır halkın oyu ile iktidara gelememenin nedenini hiçbir zaman hakkıyla sorgulamamıştır, şimdi ben sorguluyorum demeye getiriyor.

Cumhuriyetin eşit yurttaş projesi başarılı olmuştur derken raporun ilerleyen sayfalarında farklı ifadelere yer veriyor.

Raporun en önemli bölümü ‘Millet’ başlığı altındaki tanımlamalar.

Türk, Kürt’ten koptu, Kürt Türk’ten, Alevi Sünni’yi sevmiyor, Sünni Alevi’yi. İnsanların yaşam tarzı diğer insanlara batıyor (bunun sorumlusu 66 yıldır ülkeyi yönetmeyen CHP’midir?)

Tamam; ‘Türk Milleti’ hiçbir zaman ırk temelinde tanımlanmadı ama bundan böyle ‘Türk’üm dedirtemezsiniz; anayasal olsa da, kağıt üzerinde olsa da, bu mümkün değilmiş. Bunun için en doğru kavram ‘Türkiyeli’ kavramıymış. Biz Türkiyeliler kavramı tek başına barış getirmezmiş ama normalleşmenin ilk adımı olur muş. Bunu ancak CHP yapabilirmiş, bunu yaparsa tarihe geçermiş. Türkiye’de yaşayan insanları, herkesi bir arada tutmanın, tekrar tasada ve kıvançta bir olan bir millet olmanın tek yolu ‘Türkiyelilik’ kavramıymış.

Bekaroğlu’na göre öyle millet olmak kolay değil, tekrar bir millet olmamız için ‘Laiklik’ kavramını da yeni baştan tanımlamak ZORUNDAYMIŞIZ…

Laiklik; inanç özgürlüğü demektir, laik devlette tüm inançlar özgür olur (aksini söyleyen var mı?) CHP’nin bir de mezhep sorununun olduğunu unutmamalıyız  (herhalde bunu Kemal Beye söylüyor.) Neticede CHP’nin ‘Alevi partisi’ olduğu algısı oluşmuştur (Bekaroğlu işin kolayını bulmuş; söyleyeceklerini söylüyor, suçlamalarını yapıyor sonra; ben demiyorum öyle diyorlar, algı oluşmuş…) CHP içindeki iktidar mücadelesinde Alevilik ve Cemevleri alabildiğine kullanılmaktadır, büyük şehirlerde parti içindeki Alevilik temsili toplumdaki Alevi oranının çok üstündedir diyor (daha sonra da tarih boyunca ve AKP dönemindeki mağduriyet nedeniyle ‘Alevilerin’ CHP’ye sığındığını söylüyor.)

‘Arap ve İslam ülkelerinde demokrasi, laiklik hiçbir zaman olmadı sözü bir CHP’liye aitmiş ve yanlışmış. Peki, Türkiye dışında böyle bir ülke var mı?

Cumhuriyetin en başarılı projesi eşit yurttaşlıktır diyen Bekaroğlu Kürt Meselesi alt başlığında; vatandaşlık tanımı yeniden yapılarak ‘eşit vatandaşlığı’ hayata geçirmeli, ikincisi; merkezi hükümetteki yetkiler devredilerek yerel yönetimler güçlendirilmeli (Birilerinin Türkiye’yi bölmek istediği, bağımsız bir Kürdistan’ın peşinde olduğunu biliyoruz… peki biliyorsanız bu önermenizin anlamı nedir?) Bu eşitsiz vatandaşlık tanımı ve bu merkezi yapı ile Türkiye’yi bir arada tutmak artık mümkün değildir. E hani cumhuriyetin en başarılı projesi eşit yurttaş yaratmasıydı?

Ulus inşa süreci geçmişte kalmış! Kürt’ler 21.yüzyılda ayrı bir ‘milliyet’ olarak sahneye çıkmış! Türkiye’de Türkler ve Kürt’lerin iki halk olarak birlikte nasıl yaşayacaklarının formülünü bulmak zorundaymışız (Türkiye’de başka halk yok mu? Onlar ne olacak?) Kürt sorununun ortaya çıkmasında sorumluluğu olan partinin bunu yapması çok anlamlıymış! Yani bununda suçlusu CHP’ymiş!

CHP, bir öz eleştiri yapıp geçmişteki yanlışlıklara ‘bunlar yanlıştı’ demeliymiş! Dediğim gibi CHP’ye ve CHP’liler yönelik o kadar çok suçlama var ki; din karşıtlığından, dinsizliğe, belediyelerdeki yolsuzluklardan başarısızlığa, yazmak bir köşe yazısının çok, çok ötesinde…

Evet, Kemal Kılıçdaroğlu’nun acil bir özeleştiri yapması gerekiyor; bu CHP düşmanı-karşıtı Bekaroğlu’nu ben nereden buldum… kendisi geldi diyor, her geleni alıp baş tacı yapıyorsa diyecek çok şey var!

Soru, görüş ve düşünceleriniz için; ergun.aydogan@yahoo.com.tr

Bu yazı toplam 1058 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Haberler Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 545 221 98 97 | Faks : 0 850 303 80 36 | Haber Scripti: CM Bilişim