Oğuz Güler

Oğuz Güler

Tayyip Erdoğan'a bu seçimde Anayasa Mahkemesi iptali yetişecek...

A+A-

On gün kadar önce seçim tahmini yapmıştım. Ama başlıktaki olguma göre Tayyip beyi CHP'nin seçim nedeniyle Anayasa Mahkemesine müracaatı bu olmazsa, Trabzon CHP Mv. Haluk Pekşen'in AYM'e müracaatı seçimdeki bu kabustan iktidarı kurtarabilir diye yazanlar arttı. Değerli arkadaşım Talat Atilla'nın bu öngörüsü de yine tutabilir.Yani seçimler bu gidişe göre Ak parti için bir yenilgi olacağı anketlerde gözlenirse o bahanelerle ertelenecek diye düşünenler artmakta bende bu düşünce bir nebze olabilir belki diyorum. 

Böylece bu yazımda 2 ana tahminimin oy yüzdesini analiz boyutunda sizlere yeniden sunacağım. En doğru olabilecek tahminimin ise son hafta çok az yanılma payı ile yapabileceğimi veya Türkiye ortalamasını veren yöntemle Anketlerimizden belki 

görebilirsiniz. Son 33 yıldır yaptığım tahminlerin 12 yılını ne derece isabetli olduğunu internetten bularak karşılaştırabilirsiniz. Bu analiz için 7 Haziran 2015'i baz almak zorundayım. O yüzden ara geçişlerde doneler için diğer sonuçları da öncelikle sizlere sunmak isabetli olacak.

Öncelikle 2014 Mahalli seçim sonuçları şöyle olmuş (%):

AKP-45.60, CHP-27.80, MHP-15.20, PKK-6.10, SP-2.0, BBP-1.10,

Cumhurbaşkanlığı 2014; Tayyip bey... 51.79,

2015 yılı 7 Haziran; AKP-40.87, CHP-24.95, MHP-16.29, PKK-13.12, SP+BBP-2.06,

2015 yılı 1 Kasım; AKP-49.49, CHP-25.31, MHP-11.90, PKK-10.76, SP-68, BBP-0.54,

Anayasa Referandumu; Evetçiler-51.40, Hayırcılar-48.60,

Şimdi tezimizin 7 Hazirandan başlaması gerektiğini bilmelisiniz. AKP o dönemin koşullarında 40.87 (41) oy aldığına göre bundan daha aşağı olmayacağını düşünmekteyim. Halkımız Ak partiye o dönem kızmaktaydı şimdi o kızanlar arttı dense de CB'nı

haçlılara yedirmeyiz diyenlerde hiç az değil.Bu yüzden Ak parti %40-41 den aaşağı inmez ama MHP ne yapar onu kestiremiyorum. Ancak Meral hanımın TV eksikliği ve sosyal medya sıkıntısından ve hata yapabileceğinden endişe duymuyor değilim:

Pekala aynı dönem MHP ne almış; 16.29 oy  almış. MHP den İYİ partiye giden oyun %65-70 olduğu sanılmakta. Bu çerçevede 16.29 olan MHP oyunun anketçilere göre %35'i kendilerinde kaldı tespiti doğru ve çevremde de bunu görüyorum. Böyle olunca 5 puan MHP hanesinde kalmış 11'i ise İYİ partiye kaymış düşüncesindeyim. 

Bu arada Hayır referandumunda da bu sonuç kolayca anlaşılmakta. 48.60 puanda yapılan analizinde 26.5 puanının CHP'den geldiğini anketçiler sonradan ele almışlardı. Kaldı mı 22.10. Kalanın o dönem hendek politikalarından dolayı 9 puanı PKK'dan HAYIR'a katkıydı. Bunu çıkınca 13.10 kalır ve ufak partilerden de 1 puan hayır için çıkılınca 12.10 kalır bu da bir üstte ki tezimi doğrulamakta. 

Eee Ak parti %40-41 ise MHP ne durumda derseniz. MHP kendinden kalan %5'ti ama şu aralar AKP'nin listeye giremeyen 6.700 aday adayı ve İYİ parti listeleride ki amatörlükler yüzünden bunlara sarı kart gösterelim diyerek %2-4'ü MHP'ye kaymış gibi. Demek ki 8-9 puan arası oyu çıkabilecek. Sonuç olarak Cumhur ittifakında 48-50 arasında oy çıkacak gibi...

Gelelim karşı tarafa; Referandumdaki CHP oyunun %26.5 olduğundan hareketle bu oyun %15-20 civarı merkez sağın emanet oyu İYİ partiye dönecek. Alternatif denen İYİ partiye eskiden sağdan sola giden sağ oyların geri geleceği anlaşılıyor yani CHP 22 bandında oyu olacak. Saadet Partisinin %1-2 oyu olduğunu düşünürsek sonuçta kalan İYİ partinin puanı demektir. HDP'nin ise barajı CHP desteği ile kesin aşacağı artık netleşti.  

Bu arada CB olgusunda tahmin yapmak çok güç. Ancak af konusunda kırılganlaşıp Tayyip beye oy vermeyecek MHP'lileri bir de Atilla Kaya'nın etkisi ile "gerçek MHP'liler Tayyip beye oy vermezler" söylemi de 1-2 puan artı, eksi bağlamında Cumhur ittifakında %50'ye çok yakın veya az geçerek Tayyip bey kazanacak diye düşünüyorum. Ancak Meral hanım İNCE'nin Kılıçdaroğluna fark atabileceği ve hatipliği yüzünden liderlik konusunda kötü sonu hatırlatmaması kendi ipini de çekmek olduğunu düşünmemek amatörlükten olsa gerek. 

Meral hanım o kadar kötü liste hazırladı ki örneğin Kayserinin en büyük ilçesinin tek aday adayını listeye niye koymadığı açıklanırken il heyetinin Kayseri'de oturmayanların aday yapılmamasını istemelerinden dolayı amatörlük yapması üzücü... İşte sinerji böyle bozulur ve Demirtaş dışarıda olmalıydı söylemi amatörlük değilse liderlik mi acaba? Meral hanımın amatörlüğü MHP'ye yarayacak gibi ve İYİ parti ekonomi düzelmezse mahalli seçimden sonra erimeye yöneleceğini bilmek için kahin olmak gerekmez. 

Ayrıca Muharrem beyin 5-7 puan partisinden fazla oy alacağını düşünüyorum. Etrafımda ki İYİ partililerin çoğu Selahattin Demirtaş'ı adaylığının 2. gün ziyaret eden Muharreme 2. turda oy vermeyiz veya sandığa gitmeyiz gerekirse Tayyipe döneriz demelerini Meral hanımda engelleyemeyecek gibi görülmektedir.

Bu yazı toplam 2257 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Lütfen Ad ve Soyad yazınız.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.