• BIST 110.175
 • Altın 174,238
 • Dolar 4,0829
 • Euro 4,9876
 • Ankara 21 °C
 • İstanbul 24 °C
 • İzmir 23 °C

TAZİYE EVİ VE YEMEK

Fatih Yokuş

Yas yemekleri neyin nesi, dindeki yeri ne, bilen var mı? Ben araştırma yaptım; yas evleri, verilen yemekler ve süresi hakkında kaynakları belirterek yazmaya çalışayım. 

Yas evleri veya Çadır (Hanifi mezhebi dışında);  caiz değildir, mekruhtur ve bi'dattır.(1)

Hanifi mezhebi taziye evlerini uygun bulsa da, taziye sahiplerinin normal günlerdeki gibi hareket etmesini daha uygun bulur.(2)

Yas evlerinde verilen yemekler ile ilgili doğru olan, ölünün akrabaları ve    komşularının ölü evine yemek yapıp götürmesidir.(3)

Yanlış yapılan ise; yas sahibinin gelenlere yemek vermesidir. Bu durum mekruhtur, hiç bir sevabı yoktur. Hele ölen kişinin baliğ olmayan çocukları varsa haramdır. Kaldı ki ölü yakınlarının bu üzüntülü zamanlarında yemek hazırlamak, misafir ağırlamak gibi işlerle uğraşması doğru değildir.(4)

Geçenlerde birisi "Hocam durumum musait değildi,bu yüzden yasa gelenlere yemek yedirmek için bankadan kredi çektim" dedi. İşte haram üstüne haram.

Aynı yasa birden fazla defa  gitmek yanlış ve mekruhtur.Yas sahibinin  kapı eşiğinde beklemesi, işlerini aksatması, hayvan kesip gelenlere yemek yedirmesi ...  gibi durumların dinen değeri olmadığı gibi kişinin günaha girme riski de vardır.(5)

"Her nefis ölümü tadacaktır" ayeti gereğince zamanı ve sırası gelen herkes gibi bir gün biz de öleceğiz. Bizi de defn edecekler ve yasımızı tutacaklar. İsterseniz ölenlerin arkasından yapılması gereken doğrulardan biraz bahsedelim:

1)- Ölen Kimsenin Arkasından Cenaze Namazı Kılmak: Farz-i kifayedir. Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi: Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):‘Her kim cenaze namazı kılınıncaya kadar cenazede hazır olursa ona bir kırat, her kim de gömülünceye kadar cenazede hazır bulunursa ona iki kırat vardır’ dedi. Sahabeler iki kırat nedir? diye sordular.Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem): ‘İki büyük dağ gibi’ diye cevap verdi.” Müslim 945/52

2) Ruhu Çıktığında Ölünün Gözlerini Kapatmak ve Onun İçin Dua Etmek.

3) Ölen Kimsenin Borcuna Kefil Olmak ve Borcunu Ödemek.

4) Ölünün Yerine Hac Yapmak: Üzerine hac farz olduğu halde yerine getirmemiş, vasiyet etmiş ve terekesi yetiyorsa yerine getirilir. Yoksa varislerin isteğine bağlıdır.

6) Ölü İçin Ağlamak (İsyan etmeden, bağırıp çağırmadan, yüksek sesle ağtlar yakmadan)

Enes bin Malik (Radiyallahu Anh) şöyle dedi: “Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

−Bu gece benim bir oğlum dünyaya geldi. Onu babam İbrahim’in ismiyle isimlendirdim. 

Enes bin Malik (Radiyallahu Anh) dedi ki:

−Yemin olsun ben İbrahim’i Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in önünde can çekişirken gördüm. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in gözünden yaş akıyordu. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem): ‘Göz yaşarır, kalp mahzun olur. Biz ancak Rabbımızın razı olduğu sözü söyleriz. Ey İbrahim! Biz senin ölümünden dolayı mahzunuz’ buyurdu.”Ebu Davud 312

7) Ölü İçin Yas Tutmak,

Peygamberimiz: "Allah'a ve Âhiret Günü'ne inanan bir kadının, bir ölünün arkasından üç günden fazla-süslenmeyi terketme anlamında-matem tutması (hidâd) helâl değildir. Ancak kocası müstesna, onun ölümü için dört ay on gün "hidâd" yapması gerekir" buyurur. (Buhârî, cenâiz 31.)

8) Ölüyü Hayırla Anmak.

9) Ölüyü Öpmek.

Aişe (Radiyallahu Anha) şöyle dedi: “Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Osman bin Maz’un (Radiyallahu Anh) öldüğü zaman onu öpüyordu, hatta Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in gözyaşlarının aktığını gördüm.” Ebu Davud 3163, Tirmizi 94.

Allah'a emanet olun.

KAYNAK
1-Şafii fıkhı: Hidayetğl habib,84. Şafii ilmihalı H. Güvenç 215, mezhebul arbaa el ciziri cilt 2 sayfa;766, islam fıkhı ansik. 3 cilt sayfa 93)
2- Miracu'd-Diraye- Fetava-yi hindiye .
3-Adı geçen eserler. Muğni, gayet.
4-A.G.E
5-A.G.E.

Bu yazı toplam 1257 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Haberler Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 545 221 98 97 | Faks : 0 850 303 80 36 | Haber Scripti: CM Bilişim