• BIST 112.122
 • Altın 175,002
 • Dolar 4,0406
 • Euro 4,9882
 • Ankara 18 °C
 • İstanbul 19 °C
 • İzmir 23 °C

TechAnkara Hızlandırıcı Programı, firma ve ödüllü projelerle Berlin'de görücüye çıkıyor

TechAnkara Hızlandırıcı Programı, firma ve ödüllü projelerle Berlin'de görücüye çıkıyor
Girişimci teknolojilerinin ticarileştirilme, yatırımcılar ile buluşturulma ve projeye özgü mentorlük programı ile ikili iş görüşmeler düzenlendi.

Teknoloji tabanlı girişimciler için modellenen, TechAnkara Hızlandırıcı Programı, 5. TechAnkara Proje Pazarı’nda dereceye giren projeler için başlatıldı.Girişimcilik ekosistemi ve bileşenlerinin geliştirilme çalışmalarını, sosyo-kültürel, beşeri ve fiziki alt yapı da dikkate alınarak sürdüren Ankara Kalkınma Ajansı, girişimcilik ekosistemine özgün, yeni bir model kazandırmayı amaçlıyor. Program kapsamında,Berlin'de öncü paydaşların katılımıyla, Tech Startup Fair’de gerçekleştirilecek.

10 proje dereceye girdi

100 yenilikçi proje sahibi girişimcinin yatırımcılar ve işadamlarıyla buluştuğu 5. TechAnkara Proje Pazarı, 24.12.2015'de Ankara’daki 5 teknoloji geliştirme bölgesi, 8 organize sanayi bölgesi, TTGV, TÜBİTAK, Borsa İstanbul, ATO ve ASO ile ortaklaşa gerçekleştirildi.Proje Pazarı’nda yer alan projeler, 19 üyeli değerlendirme komitesi tarafından değerlendirildi ve sonucunda 10 proje dereceye girdi.

Girişimcilere stratejik ortaklık imkanları sunulacak

Dereceye giren girişimcilerin teknolojilerinin ticarileştirme potansiyelinin arttırılması ve yatırımcılar ile buluşturulmasına yönelik teknoloji ve projeye özgü bir mentorlük programı ile ikili iş görüşmelerinin de düzenlendiği bir yurtdışı programı gerçekleştirilecek.Global pazarlara erişim kanallarının proje bazlı tanımlandırılacağı programda, girişimcilere stratejik ortaklık imkanları sunulacak ve Avrupa’daki yüksek teknoloji yatırım olanaklarını, daha iyi anlamaya yönelik tecrübe kazanımı gerçekleşecek.

Berlin'de Tech Startup Fair’de gerçekleştirilecek

2016 yılı hedefi bilim, teknoloji, ARGE ve girişimcilikte Avrupa lideri olan Berlin Eko-Sisteminin paydaşları ile sürdürülebilir ticari ve bilimsel işbirlikleri oluşturmak olan yurtdışı program; her firmanın kendine has inovasyon kabiliyeti gözetilerek tamamlanacak. Programın son aşaması, küresel düzeyde en yenilikçi şehirlerden biri olan Berlin’de, Berlin Partner, Berlin Cleantech, Berlin Teknik Üniversitesi, Berlin Yunus Emre Enstitüsü, Gemba Startup Technology gibi öncü paydaşların katılımıyla Tech Startup Fair’de gerçekleştirilecek.

Programa katılmaya hak kazanan proje ve girişimciler

2015 TechAnkara Proje Pazarı projeleri arasından ilk 10’a girerek, TechAnkara Hızlandırıcı Programı’na katılım sağlayacak proje ve firmalar şöyle;

 • "Acısız Nokta Atış Yapan Akıllı Lazer Epilasyon Cihazı" Projes ile Mavilab Lazer,
 • "Grafen ve Grafen Katkılı Yeni Ürünlerin Ticarileştirilmesi" Projesi ile Nanografi,
 • "Holografik Ekran İçinde 3 Boyutlu Eğitim" Projesi ile GFDS,
 • "Kişiye Özel Protezler" Projesi ile BTech,
 • "Minimum Maliyet Maksimum Verim Eksenli Ortam Isıtıcıları" Projesi ile Bülent SAYAR,
 • "Otonom Hareket Destekli Lojistik Taşıma Robotu" Projesi ile Milvus Teknoloji,
 • "Sanal Gerçekliğe Dayalı 3 Boyutlu PACS" Projesi ile Sisoft,
 • "Savunma Sanayine Yönelik Mekanik Parçaların Vakum Alçı Kalıba Döküm Yöntemi ile Üretimi" Projesi ile MMS Savunma,
 • "Virtual Balance (Sanal Denge)" Projesi ile Limatek,
 • "Yüksek Çözünürlüklü Lazer SLA 3D Yazıcı" Projesi ile Roboton.

Kalkınma ekonomimizin temel katalizörü

Her yıl yeni kazanımlarla içeriği zenginleştirilen TechAnkara Proje Pazarı'nın, Ajansın yenilikçilik ve girişimcilik ekosistemini geliştirme faaliyetlerinin, geniş kitlelere ulaşabilmesini hedeflediklerini, artan küresel rekabette, ülkemizin rekabetçiliğinin güçlendirilmesi için, yenilikçilik özelliği olan mal ve hizmet üretiminin önem kazandığına dikkat çeken Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Arif Şayık'ın, konu ile ilgili düşünceleri şöyle; 

"Emek yoğun ve düşük teknolojili alanlardan, katma değeri yüksek alanlara geçiş yapmamız, kalkınma ekonomimizin temel katalizörü olacaktır.

Daha fazla katma değerli ve ileri teknolojili  modeller geliştiriyoruz

Bugün dış ticarette daha yenilikçi ve teknoloji yoğun ürünlerin payı artarken, emek yoğun ürünlerin payı azalmaktadır. Rekabet gücünü Ar-Ge, inovasyon, markalaşma ve tasarım gibi alanlarda konumlandırmak gerekiyor. 

Daha fazla üretmeye değil, daha fazla katma değeri olan ileri teknolojiye odaklı destek modellerimizi geliştiriyoruz. İnovasyon ve katma değeri yüksek yerli çözümler üreten firmalarımızın da en büyük sorununun, ürettikleri ürünleri ticarileştirme ve pazara erişme sorunu olduğunu tespit ettik.

Program, yeni bir model olacak

Bu kapsamda ilk 10’a giren firmalarımızın ticarileşme faaliyetlerine hizmet edebilecek TechAnkara Hızlandırıcı Programını başlattık. Programın, Ankara Girişimcilik Ekosisteminde yeni bir model olacağına inanıyorum ve ilk 10’a giren proje sahibi firmalarımızı tekrar tebrik ediyorum.

Bu program ile teknoloji odaklı girişimcilerimizi, teorik bilgi ile donatmayı değil, uygulamalı olarak yatırımcıya ve müşteriye erişim deneyimini yaşatmayı, süreç boyunca mentorlük ile desteklenerek, somut sonuçlar elde etmeyi hedefliyoruz."

techankara-hizlandirici-programi,-firma-ve-odullu-projelerle-berlinde-gorucuye-cikiyor.jpgtechankara-hizlandirici-programi,-firma-ve-odullu-projelerle-berlinde-gorucuye-cikiyor-001.jpg

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Haberler Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 545 221 98 97 | Faks : 0 850 303 80 36 | Haber Scripti: CM Bilişim