• BIST 117.216
  • Altın 165,687
  • Dolar 3,9176
  • Euro 4,8144
  • Ankara 13 °C
  • İstanbul 17 °C
  • İzmir 18 °C

TERÖR / TERÖRİST

Müfit Demirkol

Terör ya da terörizm, siyasal, dinsel ve/veya ekonomik hedeflere ulaşmak amacıyla sivillere; resmî, yerel ve genel yönetimlere yönelik baskı, yıldırma ve her türlü şiddet içeren yolun kullanımıdır.

Terör kelimesinin lügat açılımına göre;

Bir hedefe ulaşmak amacı ile  ( bu hedefler  siyasal, dinsel veya ekonomik belirtiliyor) sivillere, resmi yönetimlere yönelik  baskı, yıldırma ve her türlü şiddetin uygulanması olarak tanımlanıyor.

İnsanoğlu bir amaç için kendisine bir hedef tayin eder, ve yaşamını bu hedefe ulaşabilmek için çaba harcayarak devam ettirmeye çalışır. Bazen bu hedeflere erişir, bazen de bu hedefler sadece hayal olarak kalır.

Bu gün ülkemizi idare etmekte olan devlet büyüklerimizin de bir takım amaçları ve bu amaçlarına erişebilmek için de bir takım çalışmalar içinde olması doğaldır. Neler olmalı  bu çalışmalar;

Öncelikle ülkemizin, milletimizin refahı ve ilerlemesi için yapılması gereken çalışmalar. Sonra, ülkemizin tarihi ve geçmişi göz önüne alınarak muhasır medeniyetler seviyesine çıkarabilmek için örf ve adetlerimizin, etnik yapılarımızın rencide edilmeden adaletin, eşitliğin temin edimesi olmalıdır.

Hakimiyetin kayıtsız ve şartsız milletimiz olduğunun asla unutulmaması gerekmektedir.

Atatürk ilke ve inkilaplarının ışığında milletimizin eğemenliği sağlanmalıdır.

İktidar da olan siyasi partimizin de amacı bu işlevlerin doğrultusunda yapılması gereken çalışmalar ile belirtilmelidir. Oysa, tüm muhasır medeniyet şartları unutulup, yeni hedefler tesbit edilmeye çalışılmaktadır.Yurtta sulh, cihanda sulh doktirini unutulup, başka terör örgütlerine silah ve cephane verilerek savaşların tetiklenmesi, bu hedeflerin içerisin de asla olmamalıdır.

Komşularımızla olan ilişkilerimizin barış içerisinde ilerlemesine çalışılmalıdır.Onların iç işlerine karışarak barıştan uzak bir takım yollara sapılmamalıdır.

Bu gün yurdumuz bir takım terör örğütlerinin hedefi olmaktadır. Bu terör örğütlerinin baskıları ve şiddet uyğulamalarının önlenemeyeşinin  ana sebebi, sadece Atatürk ilkelerinin dışında hareket edilmekten kaynaklanmaktadır.

Anayasamızın değiştirilmesi olanaksız olan ilk 4 maddesinin de değiştirilmeye çalışılması, yeni bir islam cumhuriyeti kurmanın hayalleri , milletimizin etnik yapılarına göre “millet olma nosyonunun” dil, din birliğimizin yok edilmeye çalışılması ülkemizin parçalanmaya çalışılmasından başka bir şey değildir.

Bu durumda terör ve terörist kavramlarının iktidar da olan siyasi partinin asla gerçekleştirilemeyecek olan baskı ve şiddet uyğulaması değilmidir? İşte bu şiddet uyğulamaları, başımızda olan yöneticilerin gerçek terörist olduklarını doğrulamaktan başka bir şey olmamaktadır.

Terörün ve teröristin kim olduğuna bir kere daha aklı selim ile karar vermek gerekir.

Bu yazı toplam 521 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Haberler Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 545 221 98 97 | Faks : 0 850 303 80 36 | Haber Scripti: CM Bilişim