• BIST 110.932
 • Altın 175,132
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • Ankara 0 °C
 • İstanbul 11 °C
 • İzmir 11 °C

TİGEM Polatlı Tarım İşletmesi Hasat Bayramı kutlamalarından izlenimler

Halim Utlu

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün (TİGEM), 66.Hasat Bayramı etkinlikleri kapsamında, 15.7.2016 tarihinde düzenlenen Polatlı Tarım İşletmesi Hasat Bayramı, çeşitli şenlikler ve gösterilerle kutlandı.Benim de davetli olduğum programda, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, TİGEM Genel Müdürü Mehmet Taşan, Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar katılarak,  birer konuşma yaptı.

Hasat Bayramı öncesi Polatlı Ticaret Borsa'sını ziyaret eden Çelik, laboratuvarı gezerek incelemelerde bulundu. Sonrasında hasat alanına geçen Çelik, kullandığı biçerdöver ile hasadı başlattı. Programa,bazı milletvekilleri, bürokratlar, STK temsilcileri, çiftçiler, üreticiler, tohumculuk, hayvancılık firmaları ile civardaki TİGEM işletmelerinin personel ve aileleri katıldı.

Dünyada gıda savaşları olacak

22 Km.lik hasat alanından sonra, Polatlı Tarım İşletmesi toplantı alanına gelerek yerlerine oturan davetlilere,

TİGEM'le ilgili kısa bir sinevizyon gösterimi sonrasında,folklor gösterileri başlatıldı. Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü öncülüğünde gerçekleştirilen programa ara verilerek,konuşmalara geçildi.

Hasat kutlamalarının önemine değinen ve  tarımın, ekmeksiz, buğdaysız olmayacağını belirterek konuşmaya başlayan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, 

"21. yüzyılın tarım yüzyılı olacağına inanıyoruz. Çiftçinin kıymeti artacak. Dünyanın gidişatı bize bunu net bir şekilde ifade ediyor. Tarımın önemini kavramayan toplumlar, bu yüzyılda ciddi problemlerle karşı karşıya kalacak. 34 ülkede gıdaya, ekmeğe ulaşmakta zorluk çekiliyor. 80 ülke suya ulaşımda ciddi zorluklarla karşı karşıya. Tarımın kıymetini bilmeme anlayışı devam ederse, önümüzdeki dönemde dünyada gıda savaşları olacak." dedi.

Atıl durumdaki bütün topraklar ekilecek

Toprağı korumanın önemine dikkat çekerek, bir santimetre toprağın oluşmasının yüzyıllar aldığını söyleyen Bakan Çelik,TBMM'ye bir yasa gönderdiklerine dikkat çekerek şöyle devam etti;

“Toprağın tapusu sende olur, bende olur. 780 bin kilometre karenin tapusu 78 milyonun. Dolayısıyla 'Ben toprağı ekmiyorum, benim buna ihtiyacım yok' dedirtmeyeceğiz. Atıl durumdaki bütün topraklar ekilecek. Sen ekmiyorsun, devlet ektirecek, bankaya da kiranı yatıracak. Ama mutlak bütün topraklarımızın ekilmesi, üretime katılması konusunda çok canla başla bir çalışmayı, hem yasal düzenleme olarak, hem bakış açısı olarak gerçekleştireceğimizi belirtmek istiyorum." 

461 bin çiftçinin, afet mağduriyeti, Bakanlar Kurulunda

Çelik, "2 milyon hektar arazide doğal afetlerle karşı karşıyayız.Biri kuraklık. 64 ilimizde don ve benzeri iklim şartlarından kaynaklanan sorunlar yaşanıyor. Tam 461 bin çiftçimizin bu yaşanan doğal afetlerden dolayı bir mağduriyeti oluşmuş durumda. Bunu Bakanlar Kuruluna arz ettik." derken,havza bazlı üretim ve destekleme modeline geçilmesinin planlandığını da sözlerine ekledi.

115 milyon tonluk bitkisel üretimin, 35 milyon tonu buğday

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar ise hububatın dünyada da değerli bir ürün olduğunu ifade ederek, "Gelişmiş olan ülkelerin, hububat üretiminde de önde olduğunu görüyoruz. Coğrafyamız buğday ve koyun üretimine çok uygun. 115 milyon ton bitkisel üretimimizin yaklaşık 35 milyon tonu buğday. Buğday üretimimizi, 5 milyon daha artırmamız gerek, bunun için de topraklarımızı korumalıyız." mesajını verdi.

Bu sene kuraklıkla karşı karşıya kalındığına vurgu yapan, çiftçilerin borçlarına uzun vadeli yapılandırma istediklerini anlatan Bayraktar'dan önce de TİGEM Genel Müdürü Mehmet Taşan konuştu.Taşan, TİGEM'in geçmişi ve Polatlı Tarım İşletmesi Müdürlüğü hakkında teknik bilgiler verdi.

1937’de  Polatlı Grubu adıyla kuruldu

Polatlı Tarım İşletmesi Müdürlüğü'nü, geçen sene göreve başlayan Tahsin Aydın yapıyor. Aydın, TİGEM'in deneyimli ve tecrübeli teknik elemanlarından.Çeşitli TİGEM işletmelerinde, başarılı çalışmaları ile biliniyor.

Bu arada  edinilen bilgi ve kayıtlara göre; İşletme 1937 yılında Polatlı Grubu adıyla kuruldu.1950 yılında “Devlet Üretme Çiftliği “statüsü aldı. 1984 yılından bu yana, TİGEM bünyesinde faaliyetlerini sürdürüyor.

İşletme, İç Anadolu Bölgesinin Yukarı Sakarya kesiminde, Polatlı sınırları içerisinde ve ilçenin 54 Km. güneyinde yer alıyor. 20 yıllık hububat ekiminde düşen yağış ortalaması 307,3 mm. civarında.Yazları sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve yağışlı geçiyor.  İşletmede 2016 Ocak itibariyle 59 memur, 75 işçi ve 136 taşeron eleman olmak üzere, toplam 270 kişi istihdam ediliyor. 

Bitkisel üretim çalışmaları

Tarımsal sulama projesi kapsamında, modern basınçlı sulama sistemlerine geçilerek,  6.500 dekar arazi sulamaya açıldı. Sulanan tarım arazisi 3.788 dekardan, 9.516 dekara çıkarıldı.Sulu alanlarda ağırlıklı olarak hayvancılığın kaba yem ihtiyacını karşılamak amacıyla, yem bitkileri (yonca, fiğ, silaj mısırı) ile tohumluk amaçlı buğday üretimi yapılıyor. 

Kuru tarım alanlarda ise (buğday-nadas-yem bitkileri) münavebe sistemine ağırlık veriliyor, tohumluk amaçlı buğday, fiğ ve yonca üretimleri yapılıyor.

Tohum hazırlama kapasitesi, 40 ton/saate çıkarıldı

Hayvancılığın kaba yem ihtiyacı olan yonca, hasıl fiğ, silaj mısırının tamamı, işletme üretiminden sağlanıyor. İşletmede yeni kurulan 20 ton/saat kapasiteli tesis ile  tohum hazırlama tesis kapasitesi, 40 ton/saate çıkarıldı. Tesislerin tamamına, renk ayırıcı sistemler ve paketleme, barkodlama, paletleme, forklift ile istifleme sistemi kurularak, sertifikalı tohum üretiminde uluslararası standartlara ulaşıldı. 

Hayvancılık faaliyetleri 

İşletmenin sığırcılık ünitesinde, siyah-alaca sığır ırkı ile damızlık yetiştiriciliği,koyunculuk ünitesinde Anadolu Merinosu ve 2010 yılında tescillenen Polatlı ırkı koyunlarla damızlık yetiştiriciliği yapılıyor. 

2009-2015 yıllarında,1.000 ana baş damızlık sığır, 8.000 ana başlık damızlık koyun tesisi yapımı ve eksik ünitelerin tamamlanması, 1 adet 20 ton/saat kapasiteli tohum hazırlama tesisi ve 3 adet renk ayırıcılı sistemin kurulması,mevcut tohum hazırlama tesislerinde paketleme, barkodlama, paletleme,forklift ile istifleme sistemleri ve 4.500 tonluk mahsul silosu ve ambar inşaatları gerçekleştirildi

26 yeni güçlü traktör,10 iş makinesi alındı

7 adet büyük güçlü, 7 adet orta güçlü, 12 adet küçük güçlü traktör, 1 adet doğrudan ekim makinesi, 2 adet kendi yürür ilaçlama makinesi, 10 adet iş makinesi ve 1 adet itfaiye aracı alındı.Kameralı güvenlik, araç ve akaryakıt takip sistemlerinin kurulması, işletme merkez binalarının bakım ve onarımı, çevre düzenlemeleri

yapıldı.

Hububat ekiminde akaryakıt tüketimi % 1 azaldı, iş başarısı % 136'ya çıktı

Bu  yeni ve modern yatırımlar sonucu; nadasta birim akaryakıt tüketimi değişmezken, iş başarısı % 118 arttı. İkileme faaliyetinde birim akaryakıt tüketimi % 10 azaldı, iş başarısı % 162'ye yükseldi. 

Hububat ekim faaliyetinde birim akaryakıt tüketimi % 1 azalırken, iş başarısı % 136'ya çıktı. İlaçlama faaliyetlerinde birim akaryakıt tüketimi % 47 düştü, iş başarısı % 650'ye yükseldi.Gübreleme çalışmalarında birim akaryakıt tüketimi % 22 azalırken, iş başarısı % 187 arttı.

---------------------------

(NOT; Darbe girişiminin düzenlendiği Cumartesi gecesi saat 11.15 civarında Ankara'ya dönene kadar,bu girişimden haberimiz olmadı.Yollarda,herhangi bir askeri birlik,tank, diğer askeri araç veya çevirme gibi durumlarla karşılaşılmadı.Geldikten sonra,Milli Kütüphane kavşağında yoğun bir trafikle karşılaştık.

İnince araç sahiplerine sorduğumda,Genelkurmayın önünde İnönü Bulvarının askerlerce kapatıldığını ama nedenini bilmediklerini,bundan dolayı trafiğin sıkıştığı ifade edildi.Daha sonra da helikopter ve jet sesleri duyulmaya başlayınca,ilerleyen saatlerde TV'lerden durum anlaşıldı.

Bu tür girişimlerin bir daha tekerrür etmemesi dileği ile milletimize geçmiş olsun diyorum. Ölen şehitlerimize Allahtan rahmet, ailelerine, yakınlarına ve sevenlerine sabır ve baş sağlığı diliyorum...)

-tigem-polatli-tarim-isletmesi-hasat-bayrami-kutlamalarindan-izlenimler.jpg-tigem-polatli-tarim-isletmesi-hasat-bayrami-kutlamalarindan-izlenimler-001.jpg-tigem-polatli-tarim-isletmesi-hasat-bayrami-kutlamalarindan-izlenimler-002.jpg

Bu yazı toplam 2266 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Haberler Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 545 221 98 97 | Faks : 0 850 303 80 36 | Haber Scripti: CM Bilişim