TIKALI DAMARLARI RETROGRAT TEKNİĞİ İLE AÇILIYOR

TIKALI DAMARLARI RETROGRAT TEKNİĞİ İLE AÇILIYOR

ELAZIĞ FIRAT ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ'NDE YÜZDE 100 TIKALI DAMARLAR RETROGRAT YAKLAŞIM TEKNİĞİ KULLANILARAK AÇILIYOR

A+A-

Fırat Üniversitesi Hastanesi Kardiyoloji Anadilim Dalı’nda hastaların yüzde 100 tıkalı olan damarları, Kronik Total Oklüzyon tedavisinin yeni yönetimi olan retrograt yaklaşım tekniği ile açılıyor. 


Fırat Üniversitesi Hastanesi'ne başvuran 4 hastanın tamamen tıkalı damarları dünyada ve Türkiye'de yeni uygulanmaya başlanan Kronik Total Oklüzyon tedavisinin yeni yönetimi olan retrograt yaklaşım tekniği ile açıldı. Yeni yöntem ile ilgili bilgi veren Fırat Üniversitesi Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi ve Kardiyoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. M. Necati Dağlı, kardiyoloji alanında Türkiye’de ve dünyada yeni uygulanan tekniklerin Fırat Üniversitesi Hastanesi’nde de uygulandığını ifade etti. Yüzde 100 tıkalı olan kalp damarlarının Türkiye’de çok az merkezde yapılan arkadan açma tekniği ile açıldığını belirten Doç. Dr. Dağlı, "Bu yöntem sayesinde 15 ile 20 yıllık tıkalı kalp damarlarını güvenli bir şekilde açıyoruz.

Hastanemize başvuran 4 hastamızın tıkalı olan damarlarını bu yöntem sayesinde başarılı bir operasyonla açtık. Uzun süre açılamayan tıkalı damarları olan hastaları bu yöntemi uygulayarak başarılı sonuçlar aldık. Bu teknik yıllardır tıkalı damarı ve önlenemeyen göğüs ağrıları olan hastalar için yeni bir umut olacaktır. Doğu Anadolu bölgesinde bu yöntemi uygulayan ve başarılı sonuçlar alan tek hastaneyiz. Kronik kapalı damarların açılması için uygulanan arkadan açma tekniği uygulaması çok zor ve ileri derecede beceri isteyen bir yöntem. Bu yöntem Türkiye’de ve dünya’da son yıllarda uygulanmaya başlanmıştır" dedi.

Bu haber toplam 888 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Lütfen Ad ve Soyad yazınız.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.