Toplu Mücadelebaşladı

Toplu Mücadelebaşladı

Düzce’de Amerikan Beyaz Kelebeği zararlısına karşı toplu mücadeleye başlandı.

A+A-

Düzce’de son yıllarda popülasyonu artan, başta tarla kenarlarında bulunan dut, söğüt, çınar, akçaağaç ve fındık olmak üzere çok sayıdaki bitki türü ile beslenen Amerikan Beyaz Kelebeğinin 2.dölüne karşı toplu mücadeleye başlandı.

Düzce İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Harun Kabaoğlu, ‘’Bu yıl birinci döle karşı 55 köy ve 1 Belde’de 17 Haziran 2014 tarihinden itibaren toplu mücadele yapıldı. Yapılan mücadelede muhtarların ve çiftçilerin destek vermesi nedeniyle çok başarılı geçti. Bundan dolayıdır ki Amerikan Beyaz Kelebeği zararlısının ikinci döl çıkışlarının geçen yıla göre azaldı. Buna rağmen yine 8 ekiple 13 Ağustos 2014 tarihinden itibaren 57 köy’de toplu mücadeleye başladık. Bu kapsamda köylerin ortak alanları, tarla yolları ve araçların girebildiği ev bahçelerinde toplu mücadele yapılacak. Toplu mücadele çalışmaları sırasında çiftçilerimizin de kendi bahçelerini kontrol etmelerini ve yapraklarda Amerikan Beyaz Kelebeği larvası tarafından örülmüş ağlar ile karşılaştıklarında budama makası ile keserek imha etmelerini yada İl veya İlçe Müdürlüklerimize başvurarak reçete yazdırmalarını, reçete sonucunda yazılan ilacı alarak ilaçlı mücadeleye başlamaları gerekiyor” dedi.

Mücadele Yapılacak Alanlar; Hacıyakup, Yenikaraköy, Hamamüstü, Kuşaçması, Gölormanı, Kızılcık, Çınarlı, Yenitaşköprü, Aydınpınar, Paşakonağı, Çakırhacıibrahim, Bahçeköy, Sinirci, Ozanlar, Hacıahmetler, Turaplar, Karaçalı, Otluoğlu, Pınarlar, İstilli, Paşaormanı, Mamure, Büyükaçma, Köprübaşı Ömerefendi, Ovapınar, Yayakbaşı, Dağdibi, Sultaniye, Ballıca, Hacıkadirler, Develi, Döngelli, Konaklı, Arabacı, Duraklar, Topçular, Küçükahmetler, Dikmeli, Küçükmehmetler, Pırpır,

Üçyol, Alacamescid, Fevziye, Çalılık, Karaderehasanağa, Esenli, Taşköprü, Söğütlü, İhsaniye, Kiraztarla, Şaziye, Sarımeşe, İslahiye, İshaklar, Hocaoğlu, Kutlu ve Bataklıçiftlik.

Bu haber toplam 262 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Lütfen Ad ve Soyad yazınız.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.