Tosya’da 120 Yıllık Karakol Satıldı

Tosya’da 120 Yıllık Karakol Satıldı

Kastamonu'nun Tosya ilçesinde bulunan ve 120 yıllık tarihi karakol binası satıldı.

A+A-

Kastamonu'nun Tosya ilçesinde bulunan ve 120 yıllık tarihi karakol binası satıldı.

Kastamonu yolu üzerinde ve Ilgaz Dağı'nın 1650 rakımlı geçidinde 1896 yılında Jandarma Karakolu olarak inşa edilen ve Gökçeöz Köyü sınırları içinde kalan karakol binası iletişim ve ulaşımın çok zor olduğu dönemlerde kolluk kuvveti hizmeti veren Jandarma teşkilatının en önemli noktalarından biriydi. Köylerde ve Tosya Kastamonu güzergahında asayişi sağlayan jandarma ekiplerine uzun süre hizmet veren tarihi karakol binası 40 yıl sonra 1936 yılında karakol binası olarak tapuya tescil edildi.

Elektriğin olmadığı ve iletişim birimi olarak mektup ve telgrafın kullanıldığı dönemlerde ilçeye en yakın asayiş birimi olarak görev yapan İlçe Jandarma Komutanlığı'nın mihenk taşı konumunda olan Ilgaz Jandarma Karakol Komutanlığı ulaşım ve asayiş noktasında kilit noktada görevine devam etti. Sadece asayiş değil köylerin ilçeye ulaşımının hayvanlarla sağlandığı zamanlarda yolda kalanların dahi konakladığı, kış günlerinin dondurucu soğuğunda yolcuların ısınabileceği tek nokta olan karakol binasının köylülerde ve orada askerlik yapan vatandaşlarda sayısız hatıraları var.

Yüzyıllık anılarıyla ve Ilgaz Dağıyla özdeşleşen, özellikle köy muhtarlarının kapılarını aşındırdığı güvenlik noktasında kar yağışının yaklaşık 2 metreyi bulduğu zamanlarda gün aşırı geldiği karakol binası koynunda sakladığı tarihiyle yöre insanın yıllar önce vazgeçemediği yer olan Ilgaz Karakolu binası geçtiğimiz hafta satıldı.

İlçe köylerinde 2009 yılında yapılan kadastro çalışmaları sırasında Bürnük Köyü sınırları içerisinde kalmasıyla tapusu tekrar güncellendi. Üst katta 3 oda, alt katta 2 oda ve arka tarafında ahırdan oluşan karakol binası toplam 859 metrekare alan sahip.

Hazineye ait olan karakol binası için geçtiğimiz aylarda Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından değer tespiti yapılmıştı. Tarihi bina için 20 bin 880 lira ve arsası için 4 bin 296 lira olmak üzere toplam 25 bin 200 lira değer biçilmesinin ardından ihaleye çıkartıldı. Mal Müdürlüğü tarafından 25 bin 200 lira muhammen bedel ile ihaleye çıkartılan tarihi karakol binası, 8 Mart 2016 Salı günü yapılan ihale ile satıldı.

Açık teklif usulü yapılan ihaleye iki girişimci katıldı. İhale sonucunda en yüksek teklifi veren Kırıkkaleli Hüseyin Şener toplam 36 bin TL'ye tarihi karakol binasını satın aldı.

Tarihi karakol binasını 36 bin TL'ye alan Şener'in teslim almasının ardından binayı restore ederek turizme kazandıracağı öğrenildi

Tosya’da 120 Yıllık Karakol Satıldı

Tosya’da 120 Yıllık Karakol Satıldı

Bu haber toplam 295 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Lütfen Ad ve Soyad yazınız.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.