• BIST 112.122
  • Altın 174,823
  • Dolar 4,0406
  • Euro 4,9882
  • Ankara 8 °C
  • İstanbul 14 °C
  • İzmir 18 °C

TÜRKİYE CUMHURİYETİ ANAYASASI

Müfit Demirkol

Millet ya da ulus, çoğunlukla aynı topraklar üzerinde yaşayan, aralarında dil, tarih, ülkü, duygu, gelenek ve görenek birliği olan insanların oluşturduğu topluluk. Ulus ya da Millet adı verilen bu topluluk tanımı feodalitenin yıkılışı ve kapitalist düzenin oluşumu sürecinde ortaya çıkmıştır.

Bir topluluğun ulus olarak adlandırılabilmesi için:

1. Toplulukta ortak bir dilin konuşulması,
2. Topluluğun tarihsel geçmişe sahip olması,
3. Şimdi bir arada yaşayan bu topluluğun, gelecek için de bir arada yaşama inancında olması,
4. Topluluktaki bireylerin birlik ve beraberlik içinde, ortak duyguları paylaşması,
5. Toplulukta kültürel ortaklık bulunması gereklidir.

Türkiye' mizin “Türk ulusu” olarak adlandırılmasının yukarıda ki 5 maddeye bakarak imkansız olduğu ortada dır. Şöyle ki;

1. Yurdumuzda tek bir dil konuşulmamaktadır. Devletimiz de tek dil konuşulmasından daha çok Kürt dilinin de konuşulmasını  demokrasinin gereği olarak görmektedir. Televizyon kanallarında Kürtçe proğramlar yapılmaktadır. Başbakanımız Kürt halkına Kürtçe hitap etmektedir.Güney doğu illerimizde karayolları tabelalarında Türkçe ve Kürtçe  yer isimleri görülmektedir.

2. Türk toplumunun yanı sıra Kürt toplumumuza da aynı bakış altında davranmakla ülkemizde Kürt ve Türk halkları olarak bir ayrımcılık oluşturulmaktadır. Bu iki toplumun tarihsel bağlantılarının ortak noktalarda yaşanmış olması dahi tarihsel bir ortaklığımızın olduğu göz ardı edilmektedir.

3. Her gün aldığımız şehit haberleri ile bu iki toplum arasında oluşturulmaya çalışılan kin ve düşmanlık hareketleri birlikte yaşamak özlemimizi yok etmektedir. Bu özlem gün geçtikçe toplumlar arasında karşılıklı nefrete dönüştürülmeye çalışılmaktadır. Ve böylece bir arada yaşama inancı da ortadan kalkmış olmaktadır.

Bu millet ve ulus kavramlarının bu şekilde yok edilmesinden dolayı bizim yurdumuzda millet olarak yaşamadığımız ortaya çıkmaktadır. O halde biz;

Türkiye cumhuriyeti milleti ya da ulusu değiliz. Ay yıldızlı şanlı bayrağımızda olmayan Türk ulusunun bayrağıdır. Yani kısmi bir toplumun bağrağıdır.

Bütün bu hazin sonuca varmamıza neden olan emperyalist güçlerin vatan topraklarımız üzerinde oynadıkları oyunlardan meydana gelmektedir. Şehitlerimiz ölmekte, vatanımız da bölünmektedir.

Millet ve ulus olamadığımız bu zamanda millet meclisimizin de , devletimizin de hatta cumhuriyetimizin de artık önemi kalmamıştır.

Yeni hazırlanmakta olan anayasanın da önemi yoktur. Başkanlık peşinde koşan iktidarında  bu ortamda ne bir yetkisi ne de bir önemi kalmamıştır.

Birlik ve beraberliğin olmadığı ayrı dilin ayrı tarihin ve yaşam inancının olmadığı bu topluma millet denilemiyorsa, emperyalist güçlere , taşaronluk yapanların günahıdır. Bu günahlarının veballeri de bu iki ayrı yolda ki toplumlar tarafından verilecektir.

Kürt halkı da Türk halkı da bu gidişin hesabını ortak olarak soracaklardır. İşte o zaman biz bir ulus , bir millet olacağız.

Bu yazı toplam 653 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Haberler Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 545 221 98 97 | Faks : 0 850 303 80 36 | Haber Scripti: CM Bilişim