• BIST 110.932
 • Altın 175,132
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • Ankara 17 °C
 • İstanbul 17 °C
 • İzmir 20 °C

Türkiye Keşmir Sorununa karşı verdiği geleneksel ve güçlü desteğini yeniledi

Abdul Akbar

Türkiye Keşmir ve Cemmu Sorunu ile ilgil bölge halkına karşı verdiği geleneksel ve güçlü desteğini yeniledi. Pakistan Başbakanının özel temsilcileri Muhammad Pervez Malik ve Mohsin Shah Nawaz Ranjha Türkiye ziyaretlerinin ilk gününde TBMM Liderleri, medya, sivil toplum örgütleri ve politika enstütüleri ile buluştu ve Hindistan işgalinde bulunan Cemmu ve Keşmir’de yapılan büyük ve sistematik insan hakları ihlalleri ile alakalı bilgi verdiler.

Özel temsilciler TBMM Başkanı Ismail Kahraman ile buluşmalarında meşru ve vazgeçilemez özerkliklerini isteyen savunmasız Keşmir Halkına uygulanan zulüm ile ilgili detaylıca bilgi verdiler. Keşmir’li genç lider Burhan Wani’nin ölümünün de Hindistan işgali altındaki Keşmir’in yeniden ayaklanmasını başlatığına dair ışık tuttular. Böylece olaylar Keşmir İntifada (Keşmir’in Baş Kaldırışı) olarak karekterize edildi.

Temsilciler Hindistan işgalinde ki Keşmir’de ki barışçı protestolarda rast gele güç uygulandığını, mühimat ve saçmalı silahlar kullanıldığını dikkat çektiler. Keşmir halkına yapılan acımasızca uygulamaya Uluslararası Camianın hızlı ve anlamlı bir şekilde müdahelesine ihtiyaç duyduğunun altını çizdiler ve bu çirkin eylemlerin sorumlularının bulunması için BM önderliğinde dürüst, bağımsız ve şefaf bir soruşturmanın yapılması gerektiği dile getirldi. Herşeyin üzerinde Cemmu ve Keşmir’de ki halkın özerklik haklarının BM Güvenlik Konseyi kararı ile sağlanmasının Keşmir halkının en büyük arzusu olduğuda belirtildi.

Özel temsilciler, TBMM Başkanı Ismail Kahraman’a bölgedeki güvenlik ile ilgili son gelişmeler, Hindistan’ın Kontrol Çizgisini ihlali ve tansyionu yükseltici provakatif davranışları hakkında bilgi verdiler. Uluslararası dikkatin Hindistan işgalinde ki Keşmir’de ki insan hakları sorununan yönelmesi gerektiğini söylediler.

Özel temsilciler Türkiye’nin Keşmir Sorununa karşı prensipli duruşu ve Keşmir halkına karşı verdiği devamlı destek için teşekkürlerini sundular. Türkiye’nin İslam İşbirliği Teşkilat Cemmu ve Keşmir İletişim teşkilatındaki aktif rolünü dile getirdiler ve IIT Sebep Bulma Misyonun Cemmu ve Keşmir’e gönderilmesi tekliflerinin de altını çizdiler. Özel Temsilciler Keşmir sorunu çözülene kadar Türk Devleti ve halkının verdiği güçlü desteğin devam edeceğine dair duydukları güvenede vurgu yaptılar.

Özel Temsilcileri sıcak bir şekilde karşılayan TBMM Başkanı Ismail Kahraman iki ülke arasındaki eşi benzeri bulunmayacak ilişkinin altını çizdi. Pakistan’ın ve Pakistan halkının 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Türkiye’ye verdiği destek için teşekkürlerini iletti ve Türkiye’nin Pakista’ın terör ile mücadelesinde destek olmaya devam edeceğini belirtti. Kahraman; Keşmir ve Kıbrıs gibi iki ülkenin milli sorunları ile alakalı birbirine olan desteğininde altını çizdi. 

TBMM Başkanı Ismail Kahraman işgal atlındaki Keşmir ile ilgili verdikleri bilgiler için Özel Temsilcilere teşekkür etti ve güncel gelişmelerin takip edileceğini iletti. Türkiye’nin çözülemeyen Keşmir Sorunun bölgedeki barışı ve tutarlılığı, bölge halkının refah şansını ve gelişmesini negatif etkilemesine karşın duyduğu endişede dile getirildi. Türkiye ayrıca sorunun çözülmesi için kıstlama ve barış çağrısı yaptı. Kahraman ayrıca Türkiye’nin BM kararları çerçevesinde müzakere edilmiş çözüme olan desteğini yeniledi ve bölge halkının meşru arzularının da göz önüne alınacağını söyledi.

Özel temsilciler ayrıca Pakistan – Türkiye Parlamentolar arası Dostluk Grubu Başkanı ile buluştu. Temsilciler ayrıca önde gelen politika enstütülerinden olan ESAM ve önde gelen basın kuruluşlarını da ziyaret ettiler. Görüşmeler sırasında temsilciler saygıdeğer muhattaplarına işgalci güçlerin dizginlenemeyen etkileri ile 8 Temmuz 2016’dan bu yana 110’dan fazla Keşmirli masum protestocunun hayatını kaybettiğini ve 12000 kişininde yaralandığını aktardılar. 150’den fazla Keşmir’li gencin kör olduğunu ve 700’den fazla gencinde göz bölgesinin ciddi bir şekilde etkilendiğini de belirttiler.

Özel temsilciler Uluslararası Komiteden işgal altındaki Cemmu ve Keşmir insanlarına karşı ahlaki sorumluluklarını yerine getirmelerini ve bu ayıp davranışlara dur demelerini istediler. Cemmu ve Keşmir’de ki insanların vazgeçilemez özerklik haklarının BM Güvenlik Konseyi kararları ile garanti altına alınması gerektiğini de ilettiler.

Temsilciler ayrıca Medya temsilcilerinden; Hindistan işgali altındaki Keşmir’de güvenlik güçlerinin eşi benzeri olmaya bir vahşetle çocuk, kadın ve erkleklerin saçmalı silahlarla kör edilmesinin ve sakat bırakılmasının da altını çizmelerini istediler. 

Türk muhattaplarıda yaşanan duruma karşı duydukları endişeyi yeniden dile getirdiler. Zor zamanlarda Keşmir halkı ile olan dayanaşmalarını doğruladılar ve bu soruna karşın olan desteklerini heryer de ve her türlü platformda göstereceklerini dile getirdiler.

turkiye-kesmir-sorununa-karsi-verdigi-geleneksel-ve-guclu-destegini-yeniledi.JPG

Turkey reaffirms its traditional and strong support for Kashmir cause

Turkey has reaffirmed its traditional and strong support for the cause of the people of Jammu and Kashmir. On the first day of their visit to Turkey, Prime Minister’s Special Envoys, Muhammad Pervez Malik and Mohsin Shah Nawaz Ranjha, met a cross-section of the Turkish parliamentary leadership, media, civil society and think-tanks to apprise them of the gross and systematic violations of human rights being perpetrated by the security forces in the Indian Occupied Jammu & Kashmir (IOK).

The Special Envoys called on the Speaker of the Turkish Grand National Assembly (TGNA), Ismail Kahraman, and briefed him in detail about the atrocities being committed against the defenseless Kashmiri people -- demanding their legitimate and inalienable right to self-determination. They highlighted that the death of the young Kashmiri leader, Burhan Wani, had re-ignited an intense phase of the popular uprising in the IOK, also being characterized as the Kashmiri Intifada.

use of arbitrary force, live ammunition and pellet-guns by the occupying forces to quell the recent peaceful protests in IOK, the Envoys underlined the need for an urgent and meaningful intervention by the international community to bring an end to the brutalization of the Kashmiri people; conduct a fair, independent and transparent inquiry under the UN auspices to hold the perpetrators of these heinous acts responsible; and, above all, ensure the realization of the right to self-determination of the people of Jammu and Kashmir in accordance with UN Security Council resolutions, and the aspirations of the Kashmiri people. 

The Special Envoys also briefed the Speaker of the TGNA on the latest security situation in the region, including escalation of tensions through highly provocative rhetoric and incessant violations of the Line of Control (LoC) by the Indian side, in order to divert international attention from the grave human rights situation in the IOK.

The Envoys thanked Turkey for its principled position on the Jammu & Kashmir dispute and its consistent support for the Kashmiri people. Lauding Turkey’s active role in the OIC Contact Group on Jammu & Kashmir, the Special Envoys underlined the high importance of its proposal to send an OIC Fact Finding Mission to Jammu and Kashmir. The Special Envoys expressed the confidence that this strong support by the Turkish government and people would continue until a just and lasting solution of Kashmir was found.

Extending a warm welcome to the Envoys, the Honourable Speaker Ismail Kahraman underlined the unique and unprecedentedly cordial relationship between Pakistan and Turkey; thanked Pakistan and its people for their strong support and solidarity for Turkey against the attempted coup of 15 July 2016; reiterated support for Pakistan in its fight against terrorism; and underlined that Pakistan and Turkey had always supported each other on their respective national causes, i.e. Kashmir and Cyprus.

The TGNA Speaker thanked the Envoys for the detailed briefing on the situation in Occupied Kashmir and stated that the recent developments were being followed closely. Turkey was concerned at the unresolved nature of the Kashmir dispute as it negatively impacted peace and stability in the region, besides undermining prospects for the well-being and development of its people. In the current phase, Turkey had called for restraint and use of peaceful means to resolve the Kashmir dispute. He reaffirmed Turkey’s consistent support for a negotiated solution within the framework of relevant UN resolutions and taking into account the legitimate aspirations of the Kashmiri people.

Separately, the Special Envoys met with the Chairman of Pakistan-Turkey Parliamentary Friendship Group; visited the prominent Turkish think-tank, Economic and Social Research Center (ESAM); and interacted with prominent media outlets. During these engagements, the Special Envoys informed their respective interlocutors that more than 110 innocent Kashmiri protestors had so far lost their lives, and another 12,000 injured since 8 July 2016 as a result of unbridled use of force by the occupying forces. Over 150 – primarily among Kashmiri youth – had been blinded permanently, while the eyesight of over 700 had been seriously affected.

The Special Envoys emphasized that Pakistan expected the international community to fulfill its moral responsibility towards the people of Occupied Jammu and Kashmir by calling for an immediate end to such reprehensible actions, and by ensuring that the people of Jammu & Kashmir exercised their inalienable right to self-determination in line with the relevant UN Security Council resolutions.

They also called on the media representatives to highlight the unprecedented brutality of the security forces in IOK, especially through the use of pellet guns, that had permanently blinded and crippled a large number of Kashmiris, predominantly women and children.
The Turkish interlocutors reiterated their grave concern over the prevailing situation, affirmed their solidarity with the Kashmiri people during this difficult hour, and reiterated their commitment to support their cause every where, and at all platforms.

Bu yazı toplam 1054 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Haberler Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 545 221 98 97 | Faks : 0 850 303 80 36 | Haber Scripti: CM Bilişim