• BIST 110.059
 • Altın 174,736
 • Dolar 4,0867
 • Euro 5,0024
 • Ankara 11 °C
 • İstanbul 18 °C
 • İzmir 17 °C

ULUSLARARASI DEMOKRASİ ŞÖLENİ SERGİSİ

Halim Utlu

Türkiye’deki üniversitelerden öğretim üyelerinin yanı sıra, basından bir karikatürist’in, yurt dışından ise Almanya’lı, Bosna Hersekli, ABD’li, Polonya’lı, İran’lı, Macaristan’lı, İsrail’li Finlandiya’lı, Azerbaycan’lı sanatçı/tarasarımcıların, yağlı boya tablo, karikatür, illüstrasyon, poster vb. gibi sanat eserleri ve tasarımlarıyla katıldığı,“Uluslararası Demokrasi Şöleni Sergisi”, 26 Eylül 2016 tarihinde Ankara'daki Milli Kütüphane Sergi Salonu’nda açıldı.  

Sergiyi, Güzel Sanatlar Genel Müdürü Doç. Dr. Murat Salim TOKAÇ açtı

Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü ve Dumlupınar Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen, demokrasi ve insan hakları konularının işlendiği karma sergi açılış törenine, Bakanlık Güzel Sanatlar Genel Müdürü Doç. Dr. Murat Salim TOKAÇ,  Dumlupınar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim üyesi ve sergi düzenleyicisi Doç. Dr. Levent MERCİN, Güzel Sanatlar Genel Müdür yardımcıları, şube müdürleri, Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölüm Başkanı Namık Kemal SARIKAVAK ve konuklar katıldı.

Demokrasi Şöleni Uluslararası Karma Sergi, TC. Başbakanlık Merkezi Finans İhale Birimi ve Avrupa Birliği’nin ortaklaşa yürüttükleri ve finanse ettikleri “Demokratik Vatandaşlık ve İnsan Hakları Eğitimi Projesi” kapsamında, Dumlupınar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin yürütücülüğünü yaptığı,Selçuk Üniversitesi ve Güzel Sanatlar Eğitimini Destekleme Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından ortaklaşa hazırlanan bir projenin ürünlerinden oluşuyor.

Demokratik Vatandaşlık ve İnsan Hakları Eğitimi Projesi

Dumlupınar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim üyesi ve sergi düzenleyicisi Doç. Dr. Levent MERCİN," Çağdaş bir toplum olabilmenin en önemli göstergeleri arasında yerleşmiş bir demokrasi, gelişmiş insan hakları mekanizması, çoğulcu bir anlayış ve uyuşmazlıkların barışçıl yollarla çözülmesi yer alır. Literatür incelendiğinde, dünya tecrübesi göstermiştir ki, eğitim ve bu kapsamda yer alan etkinlikler, bu kavramların bir toplumda gelişmesinde ve yerleşmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Demokrasinin yerleşmesi ve gelişmesi, demokratik kültürün ailede, okulda, çevrede ve toplumda yaşanmasıyla mümkün olur."diyor.

Demokrasi için,okul öncesi, ilkokul ve orta öğretimde eğitim oldukça önemli

Doç.Dr.MERCİN “Demokratik Vatandaşlık ve İnsan Hakları Eğitimi Projesi”nin, genel anlamda nasıl hayata geçirildiği konusundaki soruma  "Toplumlarda demokrasi ve insan hakları konusunda duyarlılık sağlamak, farkındalık oluşturmak ve korumak için ‘Demokrasi ve İnsan Hakları Eğitimi’ bir zorunluluktur. Bu eğitim, bireylerin kişisel gelişiminin ilk safhaları olması nedeniyle, özellikle okul öncesi, ilkokul ve orta öğretimde oldukça önemlidir. Bu bakımdan, eğitim sistemleri aracılığıyla demokratik vatandaşlık ve insan hakları kavramlarını güçlendirmek, Türkiye de dahil, bütün Avrupa ülkelerinde hayati bir öneme sahiptir. Haklar ve sorumluluklar açısından farkındalık yaratmak ve eleştirel düşünmeyi geliştirmek ise sürekli bir desteği gerektirmektedir. İşte bu proje genel anlamda bu desteği sağlamak için hazırlanmıştır." şeklinde cevaplandırdı.

Proje genel anlamda Türkiye’nin 7 bölgesi ve 81 ilini kapsıyor

Doç. Dr. Levent MERCİN'in verdiği bilgiye göre; Proje genel anlamda Türkiye’nin 7 bölgesi ve 81 ilini kapsıyor. Ancak projede hedeflenen iller, Türkiye’nin tüm illeri olmakla beraber, projenin süresi dikkate alınarak sadece sergilerin düzenleneceği iller Türkiye’nin Akdeniz bölgesinde Mersin, Karadeniz bölgesinde Samsun, İç Anadolu Bölgesinde Ankara ve Konya, Doğu Anadolu Bölgesinde Erzurum, Marmara Bölgesinde İstanbul, Ege Bölgesinde Manisa ve Kütahya, Güneydoğu Anadolu Bölgesinde ise Gaziantep ile sınırlandırılıyor. Sergi faaliyetlerinin gerçekleştirileceği iller coğrafi, demografik ve sosyo-ekonomik kriter göz önünde bulundurularak seçildi. Kriterlerde, Milli Eğitim Bakanlığı’nın illerde yürütmekte olduğu proje sayısı ve Türkiye’de nüfusun coğrafi dağılımı da dikkate alındı.

Yurt içinden 20, dışından 10, toplam 30 sanatçı ve tasarımcı 41 eser ile katılıyor

Farklı ve özgün eserlerin ortaya konulduğu Uluslararası Demokrasi Şöleni Sergisine, yurt içinden 20, yurt dışından 10 olmak üzere toplam 30 sanatçı ve tasarımcı 41 eser ile katılıyor.Türkiye’deki birçok üniversiteden öğretim üyesi,basından bir karikatürist, yurt dışından Finlandiya’lı, Azerbaycan’lı, İsrail’li,Almanya’lı, Bosna Hersekli, ABD’li, Polonya’lı, İran’lı, Macaristan’lı  sanatçı/tarasarımcıya kadar, bir çok insan, yağlı boya tablo, karikatür, illüstrasyon, poster vb. gibi sanat eserleri ve tasarımlarını ortaya koyuyor.Serginin,diğer illerde de düzenlenen bir program kapsamında açılması planlanıyor.Oldukça önemli mesajlar veren sergi,önümüzdeki hafta sonuna kadar açık kalacak.

uluslararasi-demokrasi-soleni-sergisi.jpg

Bu yazı toplam 1135 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Haberler Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 545 221 98 97 | Faks : 0 850 303 80 36 | Haber Scripti: CM Bilişim