Vali İpek, 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı'nda Devir Teslim Törenine Katıldı

Vali İpek, 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı'nda Devir Teslim Törenine Katıldı

Şırnak Valisi Hasan İpek, kentte görevi devreden ve görevi devralan komutanlar için Şırnak 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı’nda devir-teslim törenine katıldı.

A+A-

Resepsiyona Vali Hasan İpek’in yanı sıra Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akif Dönertaş, Ağır Ceza Reisi Mehmet Demir, Vali Yardımcısı Deniz Zeyrek, Beytüşşebap Kaymakamı Mehmet Fevzi Dönmez, Güçlükonak Kaymakamı Halit Benek, İl Jandarma Komutanı Mustafa Sakaoğlu, İl Emniyet Müdürü İsa Aydoğdu ve çok sayıda vatandaş katıldı. Vali Hasan İpek, Tümgeneral Ali Doğan İnce ve görevi ondan devralacak Tuğgeneral Abdullah Baysar ile birlikte resepsiyonda vatandaşların masalarını tek tek dolaştı.

Burada konuşan Vali Hasan İpek, Şırnaklıların 1917 -1918 yılları ve daha sonraki yıllarda bu bölgeye gelen Lawrence’e karşı, bu bölgedeki insanların Sünni ve Müslüman olan Türklerle olmak istediğini, Şırnak’ın, Cizre’nin ve tüm halkın kendi iradesi ile Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile birlikte olmaya karar verdiğini hatırlattı. Vali İpek, "Benim burada gördüğüm kadarıyla, Şırnaklılar hangi görüşten olursa olsun, ne yaparsa yapsın biz Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte olmak istiyoruz, Türk bayrağının altında yaşamak istiyoruz diyorlar. Bunun için hepinizi tebrik ediyorum, hepinizi kutluyorum. Hepinizi Türkiye Cumhuriyeti adına ve Şırnak Valiliği adına tebrik ediyorum ve kucaklıyorum. Şu anda bölgemizde, maalesef o dönemde yanlış bir kararla Lawrence ile birlikte olanları, şimdi görüyorsunuz. Önceki gün Duhok Valisi ile beraberdim. Sadece Duhok Valiliği sınırları içinde 700 bin yerinden edilmiş insan var. Bunların içinde Araplar var, Türkmenler var, Kürtler var, Yezidiler var, hepsi var. Duhok Vilayeti ve Zaho çevresinde 40 bin Yezidi var. Bunlar açlıkla mücadele ediyorlar. IŞİD’in şerrinden kaçtılar. Yollarda Türkiye’ye girmek isteyen 7 bin tane insan var. Şu anda ilimizde de yaklaşık 2 binin üzerinde bir şekilde kaçak girmiş Yezidi var" dedi.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerini de değerlendiren Vali İpek, "Yeni seçilen ve Türkiye’nin seçimle gelen ilk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu bölge için, bu insanlar için, sizler için, kardeşlik duygularıyla Türkiye Cumhuriyetinin tüm vatandaşlarının içinde bulunduğu tüm kardeş duygularını açığa vurarak güzel bir çözüm süreci başlattı. Buna bir müddet direnenler oldu. Fakat bugün itibarıyla bunun karşısında direnebilen ne bölücü örgüt kaldı ne onların yandaşları kaldı. Zaten Türkiye Cumhuriyetini gönülden seven siz vatandaşlarımız hep yanımızdaydınız. Bu anlamda bu süreç inşallah sona erecek ve biz gerçekten Paşamın biraz önce sözünü ettiği gibi nasıl sokakta insanlar sokakta hanımını koluna takıp çocuğunu alıp sokakta geziyorsa, biz de Şırnak’ın her noktasında bunu yapacağız. Allah’a şükür bu Ramazan ayında bunu yaptık mı yaptık. Şırnak’ta herkes hanımını koluna taktı çocuğunu eline aldı istediği yere gitti. Geçen Ramazan’da bu olabiliyor muydu hayır olamıyordu. İşte bu görünen köy" diye konuştu.

Konuşmaların ardından düzenlenen törenle, Şırnak 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanı Tümgeneral Ali Doğan İnce yerine görevi Tuğgeneral Abdullah Baysar devraldı.

Bu haber toplam 414 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Lütfen Ad ve Soyad yazınız.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.