• BIST 117.216
 • Altın 165,687
 • Dolar 3,9176
 • Euro 4,8144
 • Ankara 16 °C
 • İstanbul 18 °C
 • İzmir 21 °C

VERGİDE YENİDEN YAPILANDIRMALAR (AFLAR) VERGİ KAÇAKÇILIĞINI TEŞVİK EDİYOR

Nur Çelebi

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Hürriyet gazetesine yaptığı özel açıklamada mükellef haklarını güçlendirecek bir paket üzerinde çalıştıklarını belirterek, “bütün vergilerini düzenli ödemiş, hakkında hiçbir inceleme raporu yazılmamış mükelleflere bonus verilmesinin planlandığını” açıkladı.

Bilindiği üzere bugüne değin yapılan vergi aflarında; vergisini düzenli ödeyenler için hiçbir düzenleme yapılmamış, tam aksine vergisini ödemeyenler ödüllendirilmişti.

VERGİ ADALETSİZLİĞİ HER GEÇEN GÜN ARTMAKTADIR

Devletin gelirlerinin %87’si vergilerden elde edilmektedir. Vergi mükellefi olsun olmasın, tüm vatandaşlarımız her harcamalarında çeşitli adlar altında vergi ödemektedir. Hükümet, bütçe açıklarını vergileri artırarak kapatma yolunu seçmiştir. Bu nedenle de tabiri caizse “uçan kuştan” vergi almaktadır. 

Kaynağından vergi toplamakta oldukça zorlanan siyasi iktidar, dolaylı vergileri daha çok artırarak, başta memur ve işçiler olmak üzere, emeğiyle üretenlerden peşin vergi alarak cezalandırmaktadır. Sık sık çıkartılan vergi affı yasaları ve her geçen gün sayıları artırılarak çeşitlendirilen vergi kalemleri, ülkemizde büyük bir vergi adaletsizliğinin yaşandığının göstergesidir.

Türkiye’de otomobilden, akaryakıta, cep telefonuna, tekel ürünlerine kadar pek çok temel maddede oldukça yüksek oranlarda vergi alınmaktadır. Ülkeyi yönetenlerin adalet anlayışı vergisini zamanında ödeyen ve vergi kaçırmayan vatandaşları cezalandırmak,  aksini yapanları ise ödüllendirmek, faturayı da dolaylı vergilerle kesmektir.

Hükümet, bu yolla hem vergi adaletsizliğini artırmakta, hem de denetim mekanizmasını gerçekleştiremediği için iki büyük adaletsizliğe sebep olmaktadır. Bu tablo, emek ve alın teri sömürüsünden başka bir şey değildir.

ÇIKARTILAN AFLAR ADALET DUYGUSUNU YOK EDİYOR

Vergisini zamanında ödeyen ve devletine karşı yükümlülüklerini yerine getiren, sorumluluk sahibi vatandaşların suçu nedir? Vergi affı; sorumluluğunu yerine getirmeyenler için çıkartılıyor ve o vatandaşlarımız ödüllendiriliyorsa, yasalara uyup, sorumluluklarını yerine getiren vatandaşlarımız cezalandırılıyor demektir.  Sorumlu vatandaş olarak yükümlülüklerini yerine getirenlere, hükümetin mutlaka bir ödülü olmalıdır. Adalet ancak bu şekilde sağlanabilir.

Türkiye Kamu-Sen olarak, her zaman vergi aflarında vergisini düzenli ödeyenler için de bir ödül sistemi getirilmesi gerektiğini savunmuştuk. Ancak, hükümet bu çağrılarımızı hiçbir zaman dikkate almamış, vergisini düzenli ödeyen vatandaşları cezalandırmıştı.

HÜKÜMET SONUNDA AÇIKLAMALARIMIZI DUYDU

Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın açıklamaları, kanunlara karşı saygılı, devletine karşı sorumluluğunu yerine getiren vatandaşlarımız için bir başlangıçtır. Ancak yeterli değildir. Onlarca kez yeniden yapılandırma adı verilen vergi afları (faiz) çıkarılmıştır. Geçtiğimiz yıllarda eski Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in “bu son yapılanma” demesine rağmen, 3 yıl sonra sözlerinin havada kalması, aynı iktidarın yönettiği ülkemizde değişen Bakanlarla birlikte maalesef politikaları da değiştirmektedir. Bunu doğru bulmuyoruz. Bu açıklamalar; sorumluluk üstlenen vatandaşlarımızla, yükümlülüklerini zamanında yerine getirmeyen vatandaşlarımız arasında bir fark oluşturacaktır.

Aynı zamanda, yasaları çiğnemeyen, sorumluklarını yerine getiren vatandaşlarımızın ödüllendirilmesi, suça teşvikleri azaltacak ve af beklentilerini ortadan kaldıracaktır. Bu durumda hem ülkemiz, hem de vatandaşlarımız kazançlı çıkacaklardır.

Biz Türkiye Kamu-Sen olarak, yıllardır vergi affı anlayışının doğru olmadığını ve bu haliyle vergi kaçakçılığını daha da teşvik ettiğini söylüyoruz. Vergisini zamanında ve eksiksiz ödeyen mükellefler ödüllendirilmelidir. Özellikle af yolu ile elde edilecek vergi gelirlerinin en az %20’si dürüst mükelleflere ödül olarak verilmelidir. Bugün uygulanacağı söylenen “bonus verilmesi” ifadesi de kelime olarak da sistem olarak da yanlıştır. Ancak, bunun adı değiştirilerek “vergi ödülü” haline getirilmelidir.

Türkiye Kamu-Sen olarak, hükümeti bir kere daha uyarmak istiyoruz. Vergi afları ile sorumsuz vatandaşların ödüllendirilmesi sistemi tamamen kaldırılmalıdır. Bu durum suça teşvik etmektedir. Bugüne kadar söylemiş olduğumuz, “vergisini düzenli ödeyenlerin ödüllendirilmesi” konusu yıllar sonra hükümet yetkilileri tarafından duyulmuştur. Umarız ödül-ceza sistemindeki tüm açıklamalarımız dikkate alınır ve bir daha sorumlu vatandaşlarımız cezalandırılmaz.

TÜRKİYE KAMU-SEN GENEL TEŞKİLATLANMA SEKRETERİ 
VE TÜRK BÜRO-SEN GENEL BAŞKANI 
FAHRETTİN YOKUŞ

Bu yazı toplam 622 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Haberler Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 545 221 98 97 | Faks : 0 850 303 80 36 | Haber Scripti: CM Bilişim