Yaban Domuzu Ve Çakal Avı Sezonu Başlıyor

Yaban Domuzu Ve Çakal Avı Sezonu Başlıyor

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Merkez Av Komisyonu’nun aldığı karar gereği av sezonu 16 Ağustos 2014 (yarın) tarihinde başlıyor.

A+A-

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Merkez Av Komisyonu’nun aldığı kararlar neticesinde 2014-2015 av döneminde ülke genelinde avlanma 16 Ağustos’ta (yarın) yaban domuzu ve çakal avı ile başlayacak. Bıldırcın, üveyik, ala, küçük, ekin, leş kargaları ve saksağan avı ise 23 Ağustos 2014 Cumartesi günü başlayacak.

Alınan kararlar doğrultusunda avlanma süreleri içinde çarşamba, cumartesi, pazar ve resmi tatillerde avlanmak serbest. Ayrıca, yaban domuzu, bıldırcın ve üveyik avı bu avlanma günlerine ek olarak salı gününde de yapılabilecek.

Alınan kararlar neticesinde Sinop, Amasya, Ordu illerinde koruma altında bulunan keklik, tilki, yaban tavşanı ve çakalın avı yasaklanan türler arasında olduğundan avlanılmasının yasak olduğu belirtildi.

Avcı başına bazı av hayvanlarının günlük avlanma limitleri bıldırcın 10, üveyik 8, yabani tavşan 1, alakarga 1, küçük, ekin ve leş kargası toplam 15, yaban domuzu 2, çakal 1 olarak avlanma limiti olarak belirlendi.

Merkez Av Komisyonu’nca avlanmanın yasaklandığı sahalar ise Orman Genel Müdürlüğü veya diğer kurumlar tarafından ağaçlandırılmış, erozyon kontrol çalışması yapılan etrafı çitle çevrilmiş ikaz ve işaret tabelalarıyla belirtilmiş sahalar ile çitle çevrilmiş olmasa dahi üzerinde fidan bulunan alanlar. Tabii gençleştirme çalışması yapılmakta olan sahalar ile toprak koruma sahalarında, arberetumlarda, orman içi dinlenme yerleri, piknik ve mesire alanlarında, şehir ormanlarında, etrafı hendek veya herhangi bir şekilde çevrilen yerlerde, ekili alanlarda, yoncalık, çayırlık, muhafaza işareti konmuş çayırlık, bağ, bahçe ve fidanlıklarda sahibinin rızası olmadan avlanmak, Karayolları Genel Müdürlüğü haritasında belirtilen yollarda, avlanmanın yasak olduğu alanlar olarak belirlendi.

Bu haber toplam 275 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Lütfen Ad ve Soyad yazınız.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.