• BIST 102.494
 • Altın 226,927
 • Dolar 5,3255
 • Euro 6,0377
 • Ankara 1 °C
 • İstanbul 6 °C
 • İzmir 7 °C

YERLİ MALI..KİMİN MALI?

Ebru Oğuzhan Yeter

Kurtuluş savaşı sonrasında Ülkemizin bütün kaynakları tükenmiş,halk yorgun ve bitkin ekonomik olarak da  zor bir dönemin içine girmişti.Sanayi olmadığı gibi toprakların da tamamı ekilemiyor du. Köylü hem yoksul, hemde savaştan çıkmış olan halk köyde tarlada çalışacak genç nesilden de yoksundu.

Mustafa Kemal ATATÜRK'ün en büyük arzusu ülkenin kendi üretimini yapması,güçlü bir  ekonomiyle sahip olarak  yerli mallarını  kullanılmasıydı.Milli ekomominin kurulması için de  bu büyük bir adım olacaktı.
 
1946 yıllarından itibaren okullarımızda 12 Aralıktan başlayan hafta ''yerli malı'' haftası olarak kutlanmaya başladı. 
 
Hepimizin okul yıllarında büyük bir heyecanla kutladığı yerli malı haftasında özenle yerli ürünlerden yapılan yiyecekler sınıflarda paylaşılır,o güne dair şiirler,kompozisyonlar ve resim yarışmaları yapılır o günün önemi ve sahip olduğumuz yerli değerler anlatılırdı. O hafta boyunca çeşitli atasözlerinin anlamları tartışılır maniler söylenirdi.
 
Sadece yerli malı kullanmanın önemini öğrenmekle kalmaz  aynı zamanda tutumlu olmayı,sahip olduğumuz eşyaları doğru kullanmayı,okulumuza,sıramıza,tahtamıza zarar vermemeyi de öğrenirdik.
 
Bugün geldiğimiz noktada bu haftayı kutlamaya kalktığımızda kaç tane yerli malı ürün bulacağımız düşündürücü.Yediğimiz şekerden,ektiğimiz tohumdan,giydiğimiz ayakkabıya ve her türlü teknolojiye kadar binlerce yabancı ürünü kullanıyoruz,kullanmaya mecbur bırakılıyoruz.
 
Kapitalizm  insanları bilinçsizce bir tüketime doğru itmektedir.Batı kaynaklı olan her türlü tüketim ürünü reklamlarla,dizilerle ve teknoloji yoluyla insanlara çok çabuk ulaşmakta ve bir şekilde insanlar  bu tüketime özendirilmektedir.
 
Bugün, Ülke olarak yeni fabrikalar açmak,yeni üretim alanları yaratmak,kaynaklarımızı doğru kullamak yolunda çaba harcamak yerine ÖZELLEŞTİRME adı altında sahip olduğumuz Cumhuriyet kazanımlarımızı satıyoruz ve sattık..Böyle olunca üretim yapmak,emek harcamak yerine borçlanarak da olsa bize dayatılanları almak zorunda bırakıldık.ABD ve AB  içimizdeki işbirlikçileri vasıtasıyla bizi buna mecbur bırakmaktadır.Batı bize ucuz mallar satacak diye gerçek kapasiteyle  üretim yapamamakta batıdan gelecek borç paraya avuç açmaktayız.Amaç ülkemizi yeterli üretim yapmayan tamamen dışa bağımlı ve borçlu bir ülke konumuna getirmektir.
 
Şimdi okullarda Yerli Malı haftası nasıl ve hangi bilinçle ve de daha önemlisi hangi ''yerli'' ürünlerle kutlanıyor bilmiyorum.Bura da öğretmenlere çok büyük bir görev düşmektedir.Bu haftayı çocuklarımıza unutturmamalı Cumhuriyet kazanımlarımızı öğretmelidirler.Bunları öğretirken  tüketim uğruna bu değerlerimizi  nasıl kaybettiğimizi de anlatmalıdırlar.
 
Önce değerlerimizi korumanın önemini ve yerli malı kullanmanın bir ulus için ne  anlama geldiğini öğretmelidirler.Atatürk'ün yerli malı kullanılmasına verdiği önemi bugün içinde bulunduğumuz şartlarda çok daha iyi anlıyoruz.
 
İthal ürünlere verdiğimiz her kuruş ekonomiyi zora sokmakta yerli sanayinin üretimine zarar vermektedir.İşsizlik sayısının artmasına,yatırımların azalmasına neden olmaktadır.
 
Bu gün her zamankinden daha çok yerli ürünlerimize sahip çıkmalı ve yerli üreticiyi desteklemeliyiz.
 
Siyasal bağımsızlığımız da ancak ekonomik bağımsızlığımızla güçlenecektir.Bir zamanlar kendi uçağımızı üreten bir ülke olarak bugün  ihtiyacımız olan tek şey çalışma azmi ve Cumhuriyete olan bağlılığımızdır.Yerli malımız her zaman bizim malımız olarak kalacaktır.Hafızalarımızdan hiç silinmeyen bu söylem gibi. ''Yerli malı TÜRK'ün malı,herkes onu kullanmalı''
 
Sevgiyle kalın.
Bu yazı toplam 2217 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Lütfen Ad ve Soyad yazınız.
  Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Haberler Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 545 221 98 97 | Faks : 0 850 303 80 36 | Haber Scripti: CM Bilişim