• BIST 110.932
 • Altın 175,077
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • Ankara 7 °C
 • İstanbul 12 °C
 • İzmir 14 °C

YÜKSEK VERGİLER ÇALIŞANLARIN BELİNİ BÜKÜYOR

İrem Subaşı

Türk Büro-Sen’in İstanbul Şubeleri ile yaptığı toplantıda konuşan Genel Başkan Fahrettin Yokuş, memurun emeğinin satıldığını belirterek, “Hükümetle malum sendika arasında 2013 yılında yapılan Toplu Sözleşme mutabakatında memur ve memur emeklilerine; 2014 yılı için seyyanen 123 TL, 2015 yılı için %3+3 + enflasyon farkı şeklinde mutabakat sağlanmıştı. 2014 yılında verilen 123TL artışın ortalama memur maaşına oransal yansıması %5,2dir. Aynı yıl gerçekleşen resmi enflasyon ise %8,2 olmuştur. Memurlar ve emekliler resmi enflasyon sebebiyle 2014 yılında %3 kayba uğramışlardır.

2015 yılında ise ilk altı ayda resmi enflasyon %4,8 olarak gerçekleşmiş, Temmuz ayında memurlar %1,8 oranında enflasyon farkı almışlardı. 2015 yılı toplam enflasyonu %8,8 olarak gerçekleşmiş, ikinci 6 aydaki enflasyon farkı birinci aydaki fark düşülerek, %0,9 olarak ödenmiştir. Kamu çalışanları ilk defa böyle bir durumla karşılaşmışlardır. Malum-senin 2013 ve 2015 yıllarında imzaladığı toplu sözleşme metinlerinde hükümet lehine yapılan değişikliğe ses çıkarmadığı görülmüştür. Memurlar 2015 yılında %1,8 oranında kayıpla kapatmıştır.”

SON İKİ YILDA MEMURLAR REEL OLARAK %10 KAYBA UĞRADILAR

“Bilindiği gibi son günlerde asgari ücretlilerin vergi dilimlerindeki adaletsizlik yüzünden, kayba uğrayacakları gündeme gelmektedir. Ancak, memurlar da vergi dilimleri sebebiyle büyük kayba uğramaktadırlar. 2014 ve 2015 yılları için Hükümetle yapılan toplu sözleşme sebebiyle memurlar, resmi enflasyona göre %4,8 oranında kayba uğramışlardır. Ayrıca yüksek vergi dilimleri neticesinde, aldıkları ücretlere göre memurların bir bölümü 4. aydan itibaren, bir bölümü ise 6. aydan itibaren bir üst vergi diliminden, vergi kesintisi yapılmaktadır. %15 vergi verenler %20, %20 vergi verenler ise %27 oranında vergi kesintisine uğramışlardır. Yıl içinde memurların bir üst vergi diliminde yapılan kesintileri de dikkate alındığında memurlarımızın enflasyon karşısında kayıpları %10’u aşmıştır. Toplu sözleşme mutabakatı imzalayan Konfederasyon, vergi dilimlerinden gelecek olan ekonomik kayıpları dikkate almamıştır. Son iki yılda siyasi iktidarın en çok mağdur ettiği kesim memurlar olmuştur.”

KAMUDA ÇALIŞANLARA ÖZGÜ VERGİ SİSTEMİ OLMALIDIR

“Yüksek vergi dilimleri sebebiyle yaşanan mağduriyetler yetmezmiş gibi, 2016 yılı bütçesinde genel vergilerin %12.7 zamlanması sonucu iki defa mağduriyet yaşanacaktır. Memurlara yapılan zamlar önce yüksek vergi dilimleri daha sonra da genel vergiler ile ellerinden alınacaktır. Hükümet bu duruma çözüm bulmak zorundadır. Çalışanlar için yeni bir vergi sistemi düzenlemesi yapılmalı, ayrıca yüksek vergi dilimleri de güncellenerek mamurların mağduriyetleri önlenmelidir.”

MEVCUT 657 SAYILI YASA GÜNÜMÜZ ŞARTLARINA UYGUN DEĞİLDİR

“Türk Kamu Personel Sisteminin temelini oluşturan 657 sayılı Kanun, 1965 yılında kabul edilmiş, mali haklar ise 1970 yılında yürürlüğe girmiştir. 40 yılı aşkın süredir uygulanan bu sistem, değişen şartlara uyarlanmak zorundadır. Kamuda ücret sistemi karmaşık bir hal almış, kamu görevlileri mali haklarını dahi bilemez hale gelmişlerdir. Atama, sicil, yer değiştirme, terfi gibi birçok konuda ise ciddi sorunlar baş göstermiştir. Ortaya çıkan sorunların bir kısmının idarecilerin keyfi tutumundan kaynaklandığını göz ardı etmeksizin, bu sistemin düzenlenmesi ve içinde bulunduğumuz 21. Yüzyılın şartlarına uygun hale getirilmesi bir gereklilik haline gelmiştir.”

MEMURUN İŞ GÜVENCESİ KONUSUNDA KAMUOYU YANLIŞ BİLGİLENDİRİLİYOR

“Amerika’nın da Başkanlık sistemiyle yönetildiğini örnek gösteren Sayın Cumhurbaşkanı burada çalışanların %90’ının hayat boyu çalışanlar veya ucu açık süreli sözleşmeliler olduğunu görebilir. Ayrıca, İngiltere, İspanya, İrlanda, Avusturya, Yeni Zelanda, Portekiz, Belçika, Finlandiya’da Devlette çalışanların %90’ı güvenceli sürekli çalışanlardır. Memurun güvencesine göz dikenler, her yıl 500’ün üzerinde memurun işten atıldığını ve 20 binden fazla memura çeşitli cezalar verildiğini de bilmektedirler. Ayrıca Erdoğan malum yandaş Konfederasyonun toplantılarında da “işçi memur ayrımının kaldırıp çalışanlar” kavramının getirilmesini ifade etmiş, Yandaş Konfederasyon da iş güvencesiz çalışmayı destekleyerek, Erdoğan’ı ayakta alkışlamıştır.” Dedi.

PARALEL YAPI İLE MÜCADELE ADI ALTINDA İŞ GÜVENCESİ KALDIRILACAK

“Siyasi iktidar, yarattığı paralel canavarını bahane ederek, her türlü hukuksuzluğu yaptı. 12 yıl birlikte ülkeyi yönetenler; orduya, emniyete, yargıya ve siyasi muhaliflerine birlikte kumpas kurdular. Bugün birbirlerine düştüler. Milletten de kendi yanlarında saf tutmalarını ve destek vermelerini istiyorlar. Ülkeyi 12 yıl boyu paralel paralel yönetenler, şimdi paralel yapı ile mücadele için 657 sayılı DMK’nın değiştirilmesi gerektiğini söylüyorlar. Bu bahane ile memurların iş güvencesini ellerinden alacaklar. Kamuda paralel bir yapı varsa, oda yandaş sendikadır.”

İŞ GÜVENCEMİZDEN ASLA VAZGEÇMEYECEĞİZ

“Memurlarımız Devleti somutlaştırır. Memurlarımızın iş güvencesinin kaldırılması demek, devletin birliğinin ve bütünlüğünün bozulması demektir. Biz buna asla müsaade etmeyeceğiz. Türkiye Kamu-Sen olarak 2 milyon 600 bin memurumuz ile iş güvencemiz için mücadele edeceğiz. Memurun iş güvencesiz olarak çalışmasını asla kabul etmeyiz.”

ÜLKEYİ YÖNETENLERİN YANLIŞ İÇ VE DIŞ POLİTİKALARI VATANDAŞA TERÖR OLARAK DÖNÜYOR

“AKP Hükümetinin, açılım adı altında başlattığı çözülme süreci ile PKK terör örgütüne birçok taviz verilmiştir. Özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgemizde polis karakoluna, asker kışlasına çekilerek bölge tamamen terör örgütüne bırakılmıştır. Güneydoğu Anadolu Bölgemizde başlatılan terör olayları ülkemizin her yerine yayılmıştır. İmralı’da bulunan bebek katilinin talimatları ile ülkede kargaşa ve kaos ortamı yaratılmıştır.

Terörün en önemli nedenlerinden biri de Suriye’de izlenen yanlış dış politikadır. Bu yanlışlık sebebiyle ülkemiz göçmenlerin akınına uğramıştır. Göçmenlerle birlikte, terör örgütlerinin militanları da ülkemize giriş yapmıştır. İstihbarat zafiyeti sebebiyle her gün ülkemizin farklı bir yerinde bombalar patlıyor, Türk Milleti’ne kan kusturuluyor.”

ÇİFT BAŞLI YÖNETİM ÜLKEYİ FELAKETE GÖTÜRÜYOR

“Terörün bir diğer sebebi de, paralel yapı ile başlatılan mücadele bahanesiyle, Emniyet ve istihbarat başta olmak üzere, kamu kurumlarında ehil olanların görevden alınması ve emekliliğe sevk edilmesidir. Bu sebeple boşaltılan kadrolara ise yandaşlıktan başka hiçbir vasfı olmayan, etkisiz ve liyakatsiz kişilerin atanarak yönetim sisteminin bozulmasıdır.

Çift başlı yönetim sebebiyle ülkemiz büyük bir kaosa sürüklenmektedir. Cumhurbaşkanı derhal anayasal sınırlar içine çekilmeli ve ülkenin yönetimini Başbakan’a bırakmalıdır. Çift başlı yönetim algısı kırılmazsa, ülkemiz felakete gidişini daha da hızlandıracaktır” dedi.

Bu yazı toplam 360 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Haberler Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 545 221 98 97 | Faks : 0 850 303 80 36 | Haber Scripti: CM Bilişim