• BIST 103.186
 • Altın 227,073
 • Dolar 5,3171
 • Euro 6,0307
 • Ankara 7 °C
 • İstanbul 3 °C
 • İzmir 10 °C

Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) 2018 yılı “Kurumsal Dış Değerlendirici Eğitimi” gerçekleşti

Hatice Kasapoğlu

Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) 2018 yılı “Kurumsal Dış Değerlendirici Eğitimi” 12-13 Eylül 2018 tarihleri arasında, yükseköğretim kurumlarından seçilen 600 değerlendiricinin katılımıyla gerçekleşti.

12-13 Ağustos 2018 tarihleri arasında, 2018 yılında değerlendirici olmak üzere başvuran ve Kurul tarafından aday değerlendirici havuzuna alınan 600 akademisyene yönelik olarak Kurumsal Dış Değerlendirici Eğitimi gerçekleştirildi. Değerlendirici adaylarının katıldığı tüm gün süren program, Yükseköğretim Kalite Kurulu Başkanı Prof. Dr. Muzaffer ELMAS’ın açılış konuşmasıyla başladı.

Eğitim Programının açılış konuşmasını yapan Yükseköğretim Kalite Kurulu Başkanı Prof. Dr. Muzaffer ELMAS: “Kurumsal Dış Değerlendirme Programı yükseköğretim kurumlarının kurumsal özerkliğini koruması, eğitim-öğretim, araştırma-geliştirme ve yönetim sistemlerinde kalite güvence anlayışının yaratılması ve yükseköğrenim alanında rekabet avantajının sağlanabilmesi adına önemli bir süreçtir. Bu süreç yükseköğretim kurumlarının, ülkemizin hedefleri, YÖK’ün stratejileri ve dünyadaki gelişmeler doğrultusunda yükseköğretim kurumlarının güçlü yönlerini, başarı hikayelerini ve iyileşmeye açık yönlerini raporlayabileceği ve sürekli iyileşme aracı olarak kullanabileceği bir imkân sağlamaktadır.”

“Kurumsal Dış Değerlendirme Programının 3. yılında, 3. eğitimimizi gerçekleştirdik.”  

YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Muzaffer ELMAS eğitim programında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Prof. Dr. Muzaffer ELMAS verdiği demeçte;

Değerlendirici Eğitimi, değerlendiricilerin yetkinliğinin sağlanması açısından çok önemlidir. Bu konuya çok önem veriyoruz. Her yıl katılımcılarımızdan eğitimler sonunda aldığımız görüşleri değerlendirdik. En büyük beklentinin eğitim programının metodolojisine ilişkin güncelleme yapmamız yönünde olduğunu gördük. Bununla birlikte,

 • Eğitim programının daha uzun süreye yayılması,
 • Katılımcı sayısının az olduğu grup çalışmalarının yapılması,
 • İnteraktif ve aktif öğrenme metodolojilerinin kullanılması,
 • Vaka örneklerinin tartışıldığı çalıştayların düzenlenmesi,

en çok ifade edilen geribildirimler arasındaydı.

Bütün geri bildirimleri dikkate alarak Kurumsal Dış Değerlendirici Eğitimi’ni bu yıl farklı bir şekilde yapılandırdık. Geçen yıllardan farklı olarak, sürecin işleyişini değiştirdik. Ve “Flipped Classroom (Dönüştürücü Sınıf)” modelini kullanmaya başladık. Bu modele göre,

 1. Yüz yüze eğitimlerde paylaştığımız içeriği, sunumları ve soruları çevrimiçi bir platforma taşıdık.
 2. Video kayıtları, ses kayıtları, ekran görüntüleri ve sunum dosyalarını ön plana çıkardık. 
 3. Hazırlanan çevrimiçi platformunun eğitimden sonra da açık olması eğitimleri sürekli kılacak, geniş kitlelere ulaşmasını sağlayarak, kalite kültürünün yaygınlaşmasına da katkıda bulunacaktır.
 4. Buradaki en temel amacımız yüz yüze eğitimin kalitesini ve verimliliğini artırmaktır.

Yüz yüze eğitimdeki sürenin etkin kullanımı için grup çalışmalarına yer vererek, örnek olaylar üzerinden çalışmalarımızı planladık.  1,5 ay gibi bir süre içinde, Kurumsal Dış değerlendirme komisyonumuzun hazırladığı eğitim materyallerimizi e – Öğrenme Platformu’na aktardık. Bu çalışmada; 

 1. Hacettepe Üniversitesi HÜZEM çalışanlarına (Prof. Dr. Arif ALTUN, Dr. Öğr. Üyesi Fatma BAYRAK ve Uzman Perihan TEKELİ),
 2. YÖKAK Akademik Danışmanı ve Çankaya Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Buket AKKOYUNLU’ya,
 3. Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Araş. Gör. Abdullah Yasin GÜNDÜZ ile
 4. Yükseköğretim Kalite Kurulu Bilgi İşlem Birimi’ndeki arkadaşlarımız Öğr. Gör. Faruk ALTUNTAŞ ve Alper AVDAN’a süreçteki katkıları için teşekkür ederim.

Bundan sonraki hedefimiz ise kalite koordinatörleri ve değerlendiricilerimizle her an buluşabileceğimiz ve bilgi paylaşımlarında bulunabileceğimiz seminerleri çevrim içi ortamlara aktarmaktır. Yani Webinar platformuyla onlarla yer zaman ve mekân engelleri olmadan kolaylıkla buluşabilmektir. Son olarak bir kez daha kalite kültürünü yaygınlaştırmak istediğimizin altını çizmek isterim.”

“Kurumsal Dış Değerlendirici Eğitimi” Yükseköğretim Kalite Güvencesi Yönetmeliği kapsamında düzenlendi.

Yükseköğretim kurumlarımızda eğitim-öğretim, araştırma faaliyetleri ile idarî hizmetlerinin iç ve dış kalite güvencesi, akreditasyon süreçleri ve bağımsız dış değerlendirme kurumlarının yetkilendirilmesi süreçleri ile bu kapsamda tanımlanan görev, yetki ve sorumluluklara ilişkin esasların düzenlendiği Yükseköğretim Kalite Güvencesi Yönetmeliği 23 Temmuz 2015 tarih ve 29423 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Yükseköğretim Kalite Güvencesi Yönetmeliği kapsamında Yükseköğretim Kurumlarının beş yılda en az bir defa olmak üzere Yükseköğretim Kalite Kurulu tarafından yürütülecek Kurumsal Dış Değerlendirme Sürecine girmeleri gerekmektedir. Kurumsal Dış Değerlendirme Süreci, Yükseköğretim Kalite Kurulu adına ilgili Kurul tarafından oluşturulan değerlendirme takımlarında görev yapan ‘Değerlendiriciler' aracılığı ile gerçekleşmektedir.

Kurumsal dış değerlendirme sürecinde "Değerlendirici" olarak görev almak üzere başvurular Yükseköğretim Kalite Kurulu tarafından alınarak değerlendirilmiş ve aday değerlendirici havuzu oluşturulmuştur. Kurumsal Dış Değerlendirme Yönergesinin "Değerlendirici Eğitimleri" başlıklı 9. maddesinin 1. fıkrası hükmü gereğince değerlendirici havuzunda yer alan değerlendirici adaylarının Kurumsal Dış Değerlendirici Eğitimi'nden geçmeleri gerekmektedir.

yuksekogretim-kalite-kurulu-(yokak)-2018-yili-“kurumsal-dis-degerlendirici-egitimi”.JPGyuksekogretim-kalite-kurulu-(yokak)-2018-yili-“kurumsal-dis-degerlendirici-egitimi”-001.JPG

Bu yazı toplam 2037 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Lütfen Ad ve Soyad yazınız.
  Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Haberler Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 545 221 98 97 | Faks : 0 850 303 80 36 | Haber Scripti: CM Bilişim