ATO Başkanı Baran, 'Bir millet iki devletiz, kültürümüz de el sanatlarımız da ortak''

ATO Başkanı Baran, Azerbaycan Milletvekili Pashayeva ile türk el sanatlarının sergilendiği stanstları inceledi.

Büyütmek için resme tıklayın

ATO Başkanı Baran, Azerbaycan Milletvekili Pashayeva ile türk el sanatlarının sergilendiği stanstları inceledi.

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Azerbaycan Cumhuriyeti Milletvekili Ganire Pashayeva ile birlikte ATO’nun Altındağ Belediyesi ile birlikte düzenlediği “Unutulmaya Yüz Tutmuş Geleneksel Türk El Sanatları Şöleni”ni ziyaret etti.

Baran ve Pashayeva, Ankara Kalesi Arslanhane Camii yanında yer alan sergide, Türkiye’nin dört bir yanından gelen 30 zanaatkârın el emeği ile ürettiği ürünleri ve yapım aşamalarını inceledi. Baran ve Pashayeva, sergide ustalarla sohbet ederek, el sanatları hakkında bilgi aldı.

Azerbaycan Cumhuriyeti Milletvekili Ganire Pashayeva’nın geleneksel Türk el sanatları sergisini ziyaret etmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Baran, “Türkiye ve Azerbaycan, dili bir, dini bir, kültürü bir, geçmişi bir iki kardeş ülke. Bir millet iki devletiz. Kültürümüz de el sanatlarımız da ortak” dedi.

Usta-çırak ilişkisinin Türk kültüründe var olduğunu hatırlatan Baran, “Bugün Türkiye’nin farklı bölgelerinden gelen ustalarımız ile geleneğimiz canlandı. Kültürümüzü, kimliğimizi yansıtan el sanatları gençlerimizle buluştu. Geleneksel el sanatlarımızı sadece ülkemizde değil uluslararası mecrada da yaşatmak için çaba harcamalıyız. Azerbaycan’la ekonomik ilişkilerimizi geliştirirken, kültürel boyutu da eklememiz ortak kültürümüzün yaşatılması açısından faydalı olacaktır” diye konuştu.

21 Ekim 2019 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.